Blokada ponoszenia czynszów powinna obowiązywać nadal. Właściciel wyeksmituje pod byle pretekstem?

Focus Ireland ma przekonanie, że moratorium na eksmisje i blokada podnoszenia czynszów, powinny obowiązywać jeszcze przez jakiś czas, najlepiej do zakończenia walki z wirusem.

Organizacja charytatywna, która wspiera osoby bezdomne, stwierdza, iż już teraz należy zapobiegać gwałtownemu wzrostowi bezdomności, a jednym ze sposobów może być ponowne wprowadzenie ograniczeń dotyczących eksmisji oraz podnoszenia czynszów za wynajmowane lokale mieszkalne. Focus Ireland, już teraz widzi wzrost ilości osób poszukujących pomocy, w tym zakwaterowania awaryjnego.

Jak uważają pracownicy organizacji, wkrótce w kraju może dojść do „chaotycznych eksmisji” i to w chwili, kiedy nie ma jeszcze jasnej sytuacji z Covid-19. Obecnie, mówią dalej przedstawiciele Focus Ireland, obowiązuje jeszcze zakaz eksmisji lokatorów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej z powodu Covid-19, ale ten przepis, jak i ten mówiący o zakazie podnoszenia czynszu, wkrótce wygasną.

Dyrektor generalny Focus Ireland Pat Dennigan powiedział:

– Ryzyko rozprzestrzenienia się Covid-19 w zbiorowiskach ludzkich wzrośnie, jeśli więcej osób będzie potrzebowało tymczasowego zakwaterowania. Ustawodawstwo, które znacznie ograniczyło ochronę najemców zostało przyjęte przez Dáil w lipcu, kiedy wszystkie dowody sugerowały, że Covid-19 jest pod kontrolą. Obecna sytuacja jest zupełnie inna i rząd podejmuje znaczące kroki wstecz w wielu obszarach. Zgadzamy się, że minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien wprowadził ustawodawstwo, które uważał za najlepsze, co można było zrobić w lipcu, ale teraz musi zrewidować tę decyzję i przywrócić ochronę rodzinom, mieszkającym w domach, których właściciele chcą je sprzedać lub podjąć generalne remonty. Chociaż ochrona prawna osób, które doświadczyły strat finansowych spowodowanych przez Covid-19 z powodu eksmisji i przeglądów czynszu z powodu zaległości czynszowych, są mile widziane i będą chronić tę kategorię najemców przed bezdomnością do stycznia 2021 r. Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że większość wypowiedzeń dotyczy właścicieli, którzy chcą sprzedać swoją nieruchomość.

Pat Dennigan dodał, że obecnie nie ma środków prawnych, które zapobiegłyby eksmisji z tego powodu, w tym osób bezrobotnych z powodu Covid-19 i zalegających z czynszem.

Bogdan Feręc

Źr: Focus Ireland

Polska-IE: Udostępnij
Autobus z odkażacze
Szybki koniec PiS