Blokada nie wpłynie znacząco na obniżenie emisji gazów cieplarnianych

W okresie pandemii, kiedy światowa gospodarka została zahamowana, wydawało się, że takie działanie wpłynie znacząco na „oczyszczenie” świata z CO2.

Tak się stało, ale wszystko zaczyna wracać do normy, bo nawet dowody naukowe, nie wpłynęły na zmianę podejścia do kwestii emisji gazów cieplarnianych. W najnowszym opracowaniu Instytutu Badań Społecznych i Ekonomicznych czytamy, że emisja CO2 spadnie w tym roku w Irlandii o 9,5%, jednak cele i tak zostaną przekroczone.

Wcześniej, czyli w czasie pandemicznej blokady, kraj nie emitował swojej „normalnej” ilości zanieczyszczeń, jednak o ile wpłynie to na ogólną kwotę wysyłanych do atmosfery zanieczyszczeń, to nie będzie to ilość na tyle znacząca, by Irlandii udało się wejść do grona państw, o niskim poziomie emisji gazów cieplarnianych.

Wg ESRI, trzy miesiące, w których kraj charakteryzował się niską emisją gazów, przeszły już do historii, bo zarówno Irlandia, jak i reszta świata, ostro ruszyła do odbudowy gospodarek, a to wywołało efekt zwiększonego zapotrzebowania na energię, więc i wyższą emisję gazów, co w konsekwencji doprowadzi do znaczącego podniesienia się emisji CO2.

Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych opublikował też swoją prognozę dotyczącą irlandzkiego PKB, a w tej stwierdza, że Produkt Krajowy Brutto, spadnie w tym roku o około 13%. Taki wynik wywołany zostanie zakłóceniami gospodarczymi, a do tych przyczynił się koronawirus.

W słowie komentarza chciałoby się dodać, że zaledwie trzy miesiące blokady doprowadziły do potężnego kryzysu, więc rodzi się pytanie, jak na wyspę wpłynie Brexit, a ten będzie przecież zjawiskiem permanentnym.

Bogdan Feręc

Źr: ESRI/The Times

Polska-IE: Udostępnij...
Dochody państwa wzr
Bank Centralny widzi
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish