Blokada mogłaby zostać zniesiona, ale…

Naczelny lekarz kraju wyjaśnia, dlaczego Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, obawia się wydania rekomendacji o obniżeniu poziomu ograniczeń.

Podczas spotkania z prasą dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dr Tony Holohan powiedział, że dużo wskazuje, iż niebawem, ograniczenia najwyższego poziomu, mogłyby zostać zniesione, a kraj przejść do ograniczonego trybu funkcjonowania, ale istnieje wiele obaw, o powrót dużej ilości zakażeń. Wg Holohana, 2/3 wszystkich przypadków zakażeń, stanowią obecnie te, które spowodowane są brytyjską odmianą koronawirusa, więc bardziej zakaźną i szybciej się rozprzestrzeniającą. To z kolei powoduje, że NPHET, zastanawia się, czy nawet w przypadku spadających ilości infekcji, powodowanych koronawirusem, nie będzie właściwym postępowaniem, powstrzymanie się od wydania rekomendacji zniesienia części istotnych ograniczeń.

Podobnego zdania jest profesor Philip Nolan, który stwierdził, że niższy poziom ograniczeń, możliwy do wprowadzenia będzie, jeżeli dzienna ilość zakażeń spadnie do wskaźników niskich. Prof. Nolan dodał, że spadek, ilości zakażeń trochę teraz spowolnił, a i należy się spodziewać, iż niskie tempo obniżania się ilości nowych infekcji, zostanie utrzymane. Wg Nolana, nie uda się w kraju osiągnąć zadowalająco niskiego poziomu zakażeń do 5 marca, które określono na 200 – 400 dziennie, więc i mało prawdopodobna jest, rekomendacja o obniżeniu poziomu obostrzeń.

Profesor Nolan powiedział:

– Kilka następnych tygodni będzie trudnych, a ponieważ obniżamy dzienną liczbę przypadków poniżej 1000 przypadków, nasz postęp wydaje się spowalniać. Jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek, abyśmy kontynuowali nasze wysiłki w celu obniżenia liczby przypadków do bardzo niskiego poziomu, jaki osiągnęliśmy w czerwcu i lipcu. To bardzo dobra wiadomość, że nasze szacunki liczby R są znacznie poniżej 1 – w okolicach 0,5 do 0,8, a przecież w zeszłym tygodniu zauważyłem, że testowanie bliskich kontaktów wpłynie na liczbę spraw w najbliższych dniach. Nie powinniśmy być tym rozczarowani, to pokazuje, że przeszliśmy z fazy łagodzenia skutków ostatnich kilku tygodni do fazy powstrzymywania, w której śledzimy każdy możliwy łańcuch transmisji.

Stały postęp w walce z wirusem jest możliwy, mówił dalej profesor Nolan, ponieważ mieszkańcy kraju w większości stosują się do ograniczeń, ale i utrzymują niski poziom kontaktów oraz przebywają w domach. Obecnie, przy braku odpowiednio dużej ilości osób zaszczepionych, to bardzo ważne postępowanie, skwitował profesor.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Polish unemployment
Domagał się zasił
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian