Blokada kraju możliwa do początków maja

Na spotkaniu partii parlamentarnej Fianna Fáil padła z ust jej szefa sugestia, że kraj, prawdopodobnie pozostanie w blokadzie do początków maja.

Micheál Martin, poinformował członków swojego ugrupowania, że wskazuje na to ilość zakażeń, a te, utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie, więc nie ma podstaw, by znacznie obniżyć poziom ograniczeń. Lider Fianny powiedział też, że niektóre z działów gospodarki, będą stopniowo uruchamiane, podobnie jak szkoły.

Martin powiedział też posłom i senatorom, iż problemem są nadal szpitale, w których przebywa o 25% więcej covidowych pacjentów, niż było to w szczycie pandemii w zeszłym roku i powodem jest brytyjska odmiana koronawirusa, który stanowi obecnie 75% wszystkich przypadków zakażeń w kraju. Wysoki jest też wskaźnik przenoszenia zakażeń, bo bliskie kontakty, które miały styczność z chorym na Covid odmiany brytyjskiej i wynosi 22,5%, a to stanowi zagrożenie dla dużej części populacji i po zniesieniu ograniczeń, możemy mieć za kilka tygodni kolejną falę zakażeń.

Wg premiera i szefa Fianna Fáil, w kraju potrzebny jest dłuższy okres tłumienia ognisk wirusa, a to oznacza tylko jedno, czyli przedłużony okres blokady.

Źródła rządowe dodają, że „jesteśmy obecnie w nieokreślonej fazie blokady”, więc nie można stwierdzić, kiedy ta zostanie zakończona, a przynajmniej obniżona do poziomu akceptowalnego przez społeczeństwo. To samo wysokie źródło zbliżone do gabinetu podaje, że w kwestii otwierania budów i szkół, decyzja właściwie już zapadła i te będą uruchamiane w okolicach 5 marca, ale nie wiadomo jeszcze, w jakim konkretnie terminie.

Co ciekawe, nie wiadomo, czy w ogóle doczekamy się czegoś takiego, jak hotelowa kwarantanna, ponieważ Fianna Fáil, nie jest pewna, czy takie postępowanie, nie wywoła trudności natury technicznej i prawnej. O tym powiedział natomiast były minister sprawiedliwości Charlie Flanagan, który wniósł, o dogłębne zapoznanie się z przepisami w tym zakresie.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Opodatkowanie PUP zn
Brak drewna wpływa
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian