Blokada Donegal już obowiązuje

O północy obowiązywać zaczęła decyzja rządu, który dla hrabstwa Donegal wprowadził 3 poziom ograniczeń.

Z tego powodu Garda ustawi na wszystkich drogach wjazdowych do hrabstwa punkty kontrolne i sprawdzać będzie, czy osoby podróżujące w obu kierunkach, mają do tego prawo. Punkty kontrolne ustawione zostaną też na drogach dolotowych do miasta Donegal, gdzie też sprawdzać się będzie, czy podróżni powinni do niego wjechać, więc czy np. udają się do pracy, gdzie są niezbędni lub udają się po pomoc medyczną.

Garda w swoim komunikacie poinformowała, że ustawi stałe punkty kontrolne, ale i będzie prowadziła kontrole w formie mobilnej, by ograniczyć możliwość przekraczania przepisów. Jak dodano, punkty kontrolne, ustawione zostaną „w interesie bezpieczeństwa publicznego”.

Takie same drogowe blokady staną na trasach prowadzących do i z Irlandii Północnej, więc i z tego kierunku, ruch będzie mocno ograniczony i kontrolowany. Bez przeszkód do Donegal z Irlandii Północnej wjadą natomiast transporty z żywnością, zwierzętami oraz uznane za niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania hrabstwa, ale to regulują odpowiednie przepisy i zarządzenia władz lokalnych.

Jakby tego było mało, doczekaliśmy się potwierdzenia słów premiera Micheála Martina, a ten powiedział, że „możliwe jest zamykanie dużych skupisk ludzkich”. Oznacza to, że blokady mogą pojawiać się w poszczególnych miastach i miasteczka, chociaż hrabstwo, jako takie, nie będzie zamknięte dla osób z zewnątrz. Takich decyzji spodziewać się mogą w najbliższej przyszłości Cork, Waterford, Limerick oraz Galway, gdzie notuje się ostatnio wzrost ilości zachorowań na Covid-19.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
To zaszkodzi reputac
Samotni tracą domy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian