Blokada dłuższa niż sądzono?

Do tej pory sugestie wskazywały, iż trwająca blokada może potrwać do końca lutego, ale ten optymistyczny wariant, prawdopodobnie się nie sprawdzi.

Szef rządowego zespołu ds. Covid-19 powiedział, że członkowie tego gremium zbiorą się w poniedziałek i na posiedzeniu, rozważać będą możliwości ponownego otwarcia kraju, ale zaznaczył, że sytuacja daleka jest od zadowalającej, ponieważ brytyjska odmiana koronawirusa, przyczyniła się do ogromnej ilości zakażeń i również dużej ilości zgonów. Z tego powodu zespół zastanowi się, czy nie będzie celowe, aby obecny „lockdown”, przedłużony został nie o cztery, a o minimum sześć tygodni lub do okolic Dnia Świętego Patryka.

Podobnego zdania jest Krajowy Zespół do Zdrowia Publicznego, który poinformował, że brytyjska odmiana SARS-CoV-2, odpowiedzialna jest obecnie za ok. 60% zakażeń, więc stanowi problem dla kraju. Również to ciało rekomendować ma przedłużenie ograniczeń na dłuższy czas, ale i w tym przypadku, nie ma jeszcze pełnej jasności, na jak długo.

Wracając do zespołu gabinetowego, powiedzieć należy, że z jego rad, korzysta rząd, a ten, zbierze się we wtorek i omawiać będzie sytuację pandemiczną w kraju. O ile rekomendacje pozostaną takie, jakimi są obecnie, to Rada Ministrów, może podjąć decyzję o przedłużeniu blokady kraju na cztery, sześć lub nawet siedem tygodni. Wcześniej rząd zastanowi się, czy można będzie uruchomić budowy i szkoły, a także, czy można poluzować niektóre z mało istotnych ograniczeń.

Sytuacja nie jest obecnie jasna, więc należy brać pod uwagę każdy scenariusz, ale z całą pewnością można powiedzieć, że do wiosny, posiedzimy w domach.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Polish-US ties solid
Nie będzie nowych s
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian