Bliźniacze miasta, czy kolejna wpadka?

Na początku należy przypomnieć (przybliżyć)… Dublin to stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

Miasto jest leży na wschodnim wybrzeżu Irlandii, nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Dublin jest głównym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym, ekonomicznym i przemysłowym kraju. Więcej informacji i historii znaleźć można np. w Wikipedii.

W Szwecji możemy odnaleźć niewielkie miasto o pięknie brzmiącej nazwie Vetlanda. Jest to niewielka miejscowość na południu Szwecji w regionie administracyjnym Jönköping. Dokładnie w środkowej części prowincji historycznej Smalandia, około 80 km na południowy wschód od Jönköping.

Odległość między tymi miastami według planera tras wynosi 2.103,64 km, a czas przejazdu to około 25h 11min. Gdyby pomiędzy tymi miastami przemieścić się drogą lotniczą to najkrótsza odległość (samolotem) między Dublin, IRL i Vetlanda, SWE iwynosi 1.414,99 km.

Automatycznie nasuwa się pytanie, co może łączyć te odległe od siebie miasta. Raczej niewiele, choć można pokusić się o wspólny związek z Konkursem Piosenki Eurowizji. Udało mi się wyszukać, że oba kraje reprezentowali mieszkańcy tych miast. Lecz to czego nie udało się Shamkowi nie jest żadną przeszkodą dla dziennikarzy Telewizji Polskiej.

W „WIADOMOŚCIACH” TVP1 (04.03.2020) mogliśmy obejrzeć materiał informacyjny – „ATAK AFGAŃSKIEGO NOŻOWNIKA W SZWECJI”.

Powstaje kolejne pytanie, co to ma wspólnego z Irlandią i jej stolicą?

Szybko wyjaśniam – mini reportaż „zilustrowano” scenami z miejsca zdarzenia, ale też… DUBLINA (!) Nie do mnie należy ocena poziomu „wiedzy geograficznej” redaktorów z TVP czy też niedbalstwo. Może najzwyczajniej była to kolejna niezamierzona wpadka…Za to bardzo cieszy fakt, że Dublin zaistniał w ojczystej TVP bo kocham to miasto jak swoje… 😉

Przemysław Zbieroń

YouTube – Wiadomości 19:30 – 04.03.2021 (DUB 17:30 minuta)

Fot. Przemysław Zbieroń

źródło – Wiadomości TVP

Shamek w Dublinie

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Wielki Brat będzie
Protest w Cork pod s
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian