Blisko 300 tysięcy osób nie rozliczyło się jeszcze z PUP

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Tysiące osób nie ustaliło jeszcze z urzędnikami skarbowymi, w jaki sposób zamierzają zapłacić podatek od pobieranego w okresie „zarazy” zasiłku Pandemic Unemployment Payment (PUP) oraz Temporary Wage Subsidy Scheme (TWSS).

Oznacza to, że nie złożyli oni jeszcze deklaracji podatkowej w tym zakresie, a Revenue powoli przygotowuje się do odzyskania tych pieniędzy, gdyż część z tych osób odmawia lub unika kontaktu z urzędnikami. Sprawa nie jest dla niektórych przyjemna, gdyż zmuszeni będą oddać Revenue w formie podatku aż 2500 €, a łącznie Urząd Skarbowy zanotował zaległości w kwocie 219 mln €.

Chodzi tutaj o podatek, który należy zapłacić za pobrane zasiłki pandemiczne, a ustalono wcześniej, że to podatnik pobierający PUP lub TWSS samodzielnie powinna skontaktować się z Revenue, aby określić, czy zapłaci podatek w formie jednorazowej, czy też rozłoży płatność na raty.

Zaległości w tym zakresie ma obecnie 279 000 osób, w tym nie złożyli zeznania podatkowego za okres pobierania zasiłku, a dotyczy to osób samotnych, par z jedną osobą pracującą, par i rodzin pracujących, ale też osób w związkach partnerskich.

Jak jednak zawiadamia Revenue, o ile osoby te nie skontaktują się z urzędnikami podatkowymi w najbliższym czasie, to prawdopodobnie Urząd Skarbowy automatycznie zmniejszy ulgi podatkowe tych osób, co pozwoli na odebranie należnych im kwot. Może być też tak w niektórych przypadkach, gdy podatek od zasiłku PUP lub TWSS jest niski, że kwota pobrana zostanie jednorazowo z tygodniowych lub miesięcznych poborów. Revenue podkreśla też, że nie będą nakładane z tego tytułu karne odsetki.

Kwota opodatkowania w tym zakresie zależy od wysokości zarobków, jakie w 2020 roku osiągnął podatnik, ale też od okresu, w jakim któryś z zasiłków pandemicznych był pobierany.

Rzecznik Revenue:

– Urząd Skarbowy szacuje, że istnieje około 279 000 podatników, którzy otrzymali płatności PUP i/lub TWSS i które nie złożyły jeszcze zeznania, a mogą być w sytuacji niedopłaty.

Z danych Revenue wynika również, że 181 000 osób, które zapłaciły już podatek od specjalnego wsparcia związanego z Covid-19, ma z tego tytułu nadpłaty w łącznej kwocie 99,8 mln €, czyli średnio 550 € zwrotu, 30 000 zapłaciło podatek w odpowiedniej kwocie, a 126 000 płatników zapłaciło zbyt mało, co daje kwotę niedopłaty w ogólnej wysokości 78 mln €.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by Bruno /Germany from Pixabay 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EU to train Ukrainia
Klienci Vodafone zap

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!