Błędne zarządzanie budownictwem – „widać jak na dłoni”

Ekspert ds. budownictwa, a jednocześnie wykładowczyni na UCD Orla Hegarty powiedziała, iż widać obecnie błędy w zarządzaniu irlandzkim budownictwem, a w konsekwencji może doprowadzić to do zapaści sektora, chociaż nie tylko do tego.

Wg ekspertki, zbliżamy się obecnie do sytuacji, z którą mieliśmy już do czynienia, a było to w czasie, kiedy Irlandia nazywana była Celtyckim Tygrysem. Otóż doszło obecnie, do niekontrolowanego rozrostu miast, a to zaczyna wpływać na spadki cen domów, więc większą przystępność kredytową, a jednocześnie większą ilość nabywców nowych domów.  

Taka sytuacji powodować będzie jednak wzrost zagrożenia upadłości kredytobiorców, ale jednocześnie niekontrolowany wzrost ilości osób dojeżdżających do pracy, bo domy, powstają obecnie w większości na obrzeżach miast.

Tym samym zwiększy się znacznie ruch na ulicach, a ten pociągnie za sobą wzrost emisji gazów cieplarnianych, czyli podjęta przez Irlandię próba ograniczenia emisji spalin, zostanie pogrzebana we wszechobecnych i zwiększających się korkach na drogach.

W parze z budownictwem mieszkalnym – zaznacza Orla Hegarty, nie idą inne inwestycje, a naturalną konsekwencją większej ilości domów, są przecież żłobki, przedszkola, szkoły, ośrodki zdrowia, a na te budowy, w budżecie nie ma pieniędzy, a przynajmniej nie ma odpowiednich planów rozbudowy bazy naukowo-leczniczej.

Problemy wynikające ze złego zarządzania budownictwem mogą być wieloletnie, co na długi okres wepchnie Irlandię w objęcia kryzysu komunikacyjnego, ale doprowadzi również do przeludnienia w placówkach oświatowych, o szpitalach nie wspominając.

Jeżeli Zielona Wyspa, ma stać się krajem zrównoważonym pod każdym względem, więc komunikacyjnym, budowlanym, edukacyjnym i zatrudnienia, powinno się nakreślić całkiem nowe plany działań politycznych, które uchronią kraj przed zagrożeniami, jakie zauważa ekspertka z University College Dublin.

Bogdan Feręc

Źr: Chambers Ireland

Polska-IE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish