Błąd w mieszance szczepionki przeciwko Covid-19

HSE rozpoczęło wewnętrzne śledztwo po tym, jak okazało się, że przynajmniej 126 osób w Dublinie, otrzymało niewłaściwą mieszankę szczepionki przeciwko Covid-19.

Szczepionki do Irlandii, ale i innych państw, docierają w formie skoncentrowanej, więc należy poddać je rozcieńczeniu, by nadawały się do podania. W Dublinie popełniono jednak błąd i zamiast użyć soli fizjologicznej, którą rekomenduje Pfizer/BioNTech, do przygotowania preparatu użyto wody destylowanej.

Tę niewłaściwą mieszankę podano jakoby 126 osobom na Aviva Stadium w Dublinie, a HSE prowadzi teraz przegląd, by dotrzeć do osób, które zaszczepione zostały wadliwym preparatem. Do zaniedbania dojść miało 6 lipca tego roku, co potwierdza HSE.

Osoby, które otrzymały roztwór zawierający wodę destylowaną, otrzymają kolejną dawkę, tym razem już z solą fizjologiczną, by mieć pewność, że roztwór działać będzie prawidłowo, więc chronić w odpowiedni sposób.

Niektórzy ze 126 pacjentów, jacy otrzymali błędnie przygotowany roztwór, zgłaszać mieli poważne incydenty poszczepienne, a także doświadczyli ciężkich reakcji ze strony układu odpornościowego. HSE twierdzi jednak, że żadna z osób, które otrzymały rzeczony preparat, nie informowała przedstawicieli służby zdrowia i nie zgłosił działań niepożądanych. Obecnie HSE pozostaje na stanowisku, iż nie ma pewności, czy reakcje po szczepieniach, miały związek z podaniem niewłaściwego roztworu, czy była to reakcja osobnicza na podany preparat.

Współprzewodnicząca socjaldemokratów Róisín Shortall powiedziała, że bardzo ważne jest ustalenie, ile osób zaszczepionych zostało preparatem z wodą destylowaną, a HSE musi uzyskać absolutną pewność, jakie wywołało to konsekwencje, a i powinno przeciwdziałać takim przypadkom w przyszłości.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ogromne straty lotni
Dáil uchwalił prze