Biznes cieszy się z propozycji gospodarczych koalicji

Stowarzyszenia i związki reprezentujące biznes oraz pracodawców, z zadowoleniem przyjęły propozycje zawarte w programie pokoronawirusowej odbudowy kraju, a wyraz temu dał m.in. szef IBEC.

Dyrektor generalny IBEC Danny McCoy stwierdził, że program nakreślony przez koalicję Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party w związku z pobudzaniem gospodarki, jest pozytywny, a to dlatego, że jest realizacją postulatów oraz „gwarantuje pewność, stabilizację, jedność i wsparcie na ten trudny okres”.

Danny McCoy:

– Obecność silnego, stabilnego organu wykonawczego jest niezbędna, aby skutecznie wspólnie zająć się wieloma istniejącymi i powstającymi problemami gospodarczymi i społecznymi, przed którymi stoi kraj. Jednak najbardziej natychmiastowym i pilnym działaniem nowego rządu jest ustanowienie prawa w zakresie ambitnych i dalekosiężnych bodźców ekonomicznych wymaganych do przywrócenia ludzi do pracy i ponownego uruchomienia działalności.

Niezależnie od tych raczej pozytywnych ocen, związki reprezentujące biznes i pracodawców, nadal chcą, aby rząd Martina skupił swoje działania na wsparciu mniejszych przedsiębiorców, przygotował szersze pakiety pomocowe, w tym uproszczenie i rozszerzenie programów dopłat. Rząd powinien również podjąć działania, które zminimalizują skutki działalności koronawirusa na wyspie, co powinno przełożyć się na szybsze odzyskanie sprawności przez gospodarkę.

Chambers Ireland jest podobnego zdania, jednak wskazuje, że trudny gospodarczo okres, wpłynął na proces tworzenia się nowego gabinetu, a ten stoi przed ogromem wyzwań.

Dyrektor naczelny Chambers Ireland Ian Talbot:

– Na te części gospodarki, które ucierpiały najmniej w wyniku kryzysu Covid-19, Brexit najprawdopodobniej wpłynie w nowym roku szerzej, a forma Brexitu, która wydaje się teraz najbardziej prawdopodobna, będzie znacznie bliższa regułom Światowej Organizacji Handlu, niż ta, na którą czekamy teraz.

Tak samo o programie ratunkowym wypowiada się Irlandzkie Stowarzyszenie Ekspertów, a dyrektor naczelny IEA Simon McKeever stwierdził:

– Z zadowoleniem przyjmuję tę formację, jednak wzywam rząd do podjęcia szybkiej pracy i dotarcia do interesariuszy, którzy wnieśli istotny wkład w reakcję ustępującego rządu na Brexit i COVID-19. Chociaż musimy nadal radzić sobie z wpływem COVID-19 na nasze firmy, coraz bardziej martwię się stanem gotowości do Brexitu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zaszło wiele zmian, które mają wpływ na eksporterów oraz importerów i musimy szybko skupić się na nich.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Kraj znosi kolejne o
Nowy premier działa
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish