Bilety lotnicze zdrożeją kilkadziesiąt euro

Problemy związane z rykiem lotniczym zdają się nieskończone, a uderzają w równym stopniu w same linie lotnicze, jak i w pasażerów.

Wcześniej pandemia i zakaz lotów, później otwarcie rynku lotniczego, ale z ograniczeniami, a teraz nakłada się na to wszystko droga ropa i równie droga nafta lotnicza. Jakby tego wszystkiego nie można było nazwać sytuacją problematyczną, doszła jeszcze wojna na Ukrainie, co dodatkowo wpływa na ceny paliw.

Tak dochodzimy do kwestii, która już teraz zaczęła się ujawniać i już pierwsi przewoźnicy podnieśli ceny biletów, w tym KLM i Air France, a w kolejce stoją następni, ogłaszając, że zbliża się moment podwyżek cen biletów. Obecnie cena paliwa to do 25% kosztów, jakie ponosi każdy z przewoźników lotniczych, a droga ropa, podniosła ceny na ekstrakty rafinacji, więc również na naftę lotniczą. To z kolei oznacza, że w przypadku obu wymienionych linii lotniczych, cena biletu podskoczyła o 30-40 €, natomiast w klasie biznesowej nawet o 100 €.

Wyższe ceny obserwuje się też w USA i tam Delta Airlines poniosła ceny o ok. 10%, a wkrótce taki sam krok zapowiadają Brussels Airlines.

Ciekawostką są przewoźnicy budżetowi, więc tutaj, nie mówi się jeszcze zbyt głośno o podwyżkach cen na loty, ale to może być zwodnicze, albowiem linie typu WizzAir lub Ryanair, mogą zrezygnować z promocyjnych sprzedaży biletów, a i podnieść lub wprowadzić opłaty za usługi, które do tej pory, nie były objęte opłatami. Może być jednak tak, bo i to jest zapowiadane przez tzw. tanie linie lotnicze, iż ceny biletów będą ruchome i uzależnione od cen paliw dla rynku lotniczego. Nie można też wykluczyć, że i ci przewoźnicy, podniosą ceny biletów o dwadzieścia lub więcej procent, co pokrywać będzie wyższy koszt zakupu paliwa.

Wszystko wyjaśni się w najbliższych tygodniach i wtedy będziemy mieli jasność, jak bardzo zdrożały podróże samolotami, a drożej zrobi się jeszcze przed wakacjami.

Bogdan Feręc

Źr: EuroNews/EastNews

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland will call for
ESG w Gospodarce 4.0
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська