Bilet autobusowy i na pociąg przez telefon

Narodowy Zarząd Transportu testuje właśnie nową aplikację mobilną, która umożliwi kupowanie biletów na przejazdy komunikacją miejską i międzymiastową w całym kraju.

Ja informuje NTA, z tej formy zakupu biletów korzystać będą mogli wszyscy użytkownicy transportu publicznego, a National Transport Authority spodziewa się, że w programie uczestniczyć będą wszyscy przewoźnicy w Irlandii.

Pierwsze prace nad stworzeniem aplikacji rozpoczęły się już w ubiegłym roku, a kontrakt na opracowanie systemu opiewał na 3,6 mln €. Aplikacja, która powstała, umożliwia pasażerom kupowanie biletów w czasie prawie rzeczywistym, ale będzie też można przez tę kupić bilety okresowe na dowolnych liniach i zgodnie z zapotrzebowaniem pasażera, czyli na wiele połączeń.

Co ciekawe program nowych płatności za podróże jest rozbudowany, ponieważ będzie dawał możliwość wnoszenia opłat za przejazd telefonami komórkowymi, kartami bankowymi, dowodami osobistymi lub paszportami, a wyeliminuje konieczność posiadania karty, znanej w Irlandii, jako Leap.

Dyrektor naczelna NTA Anne Graham powiedziała:

– Prace przygotowawcze obejmują serię projektów mających na celu unowocześnienie możliwości sprzedaży biletów w całym kraju i będą kolejnym etapem ewolucji obecnego zintegrowanego systemu biletowego Leap. Oprócz możliwości korzystania ze smartfona lub karty bankowej, metody płatności będą inteligentniejsze z większym wyborem opcji przedpłaconych i po dokonaniu płatności oraz systemem, w którym najlepsza taryfa dla klientów może być automatycznie naliczana. Będą dostępne lepsze aplikacje mobilne i informacje o płatnościach niemal w czasie rzeczywistym. Ponadto systemy będą obsługiwać usługi nieobjęte obecnie Leap Card, takie jak międzymiastowe połączenia kolejowe, w których klienci zwykle rezerwują i płacą za bilet online. Pilotażowa wersja mobilnej aplikacji biletowej NTA, na którą kontrakt został przyznany w zeszłym roku, rozpoczęła się niedawno od ograniczonego okresu próbnego na trasie Bus Éireann nr 133 między Wicklow a Dublinem. Ta mobilna aplikacja do sprzedaży biletów będzie podlegała testom i będzie stopniowo wdrażana w innych usługach autobusowych Bus Éireann, a także będzie rozszerzona na innych operatorów w całym kraju. Nie jest możliwe określenie ram czasowych dla realizacji szerszego programu, dopóki NTA nie otrzyma zgody na podstawie tzw. kodu wydatków publicznych. 

Bogdan Feręc

Źr: NTA

Polska-IE: Udostępnij
Garda podała wyniki
Wracają ostrzejsze
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian