„Big Phil” i upadek kariery?

Do tej pory Irlandczyk Phil Hogan robił w Brukseli dosyć intensywną karierę, bo wygrywał nominacje na najwyższe stanowiska.

Poprzednio był unijnym komisarzem ds. rolnictwa, by następnie objąć urząd komisarza ds. handlu, ale na tym nie kończył, bo celował znacznie wyżej. Teraz jego błyskotliwa kariera w strukturach Unii Europejskiej może się zakończyć, a przynajmniej mocno wyhamować. Co istotne w tej sprawie, rosną naciski, aby Hogan zrezygnował ze swojego stanowiska, a wszystko przez kolację na 80 osób, która organizowana była przez Oireachtas Golf Society.

Afera, ja się ją obecnie nazywa, „Golf-gate”, zatacza szerokie kręgi, bo oprócz polityków, uczestniczyli w niej też przedstawiciele środowisk sędziowskich oraz biznesmeni.

Phil Hogan spotkał się już w tej sprawie z oficjalnym wezwaniem do rezygnacji z funkcji komisarza ds. handlu UE, ale jeszcze się nie poddaje i przeprasza na wszelkich możliwych forach, a i złożył wyjaśnienia przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Rzeczniczka przewodniczącej KE potwierdziła, że Ursula von der Leyen, poprosiła Hogana o złożenie szczegółowego raportu i wyjaśnienie okoliczności spotkania, jednak nie podjęto w tej sprawie żadnych ostatecznych decyzji.

Hogan był jednym z ponad 80 osób na kolacji Oireachtas Golf Society, organizowanej w hrabstwie Galway, która odbyła się dzień po wydaniu nowych zaleceń rządowych, które mówiły, że spotkania w pomieszczeniach nie powinny składać się z więcej niż sześciu osób, z nielicznymi wyjątkami, takimi jak np. wesela, gdzie zalecono, aby nie było więcej niż 50 osób.

Phil Hoghan doczekał się też słów ostrej krytyki ze strony premiera Micheála Martina, który wyraźnie wskazał złe postępowanie komisarza. Jednoczenie szef rządu powiedział, że jego zastępca w ugrupowaniu Fianna Fáil, były minister rolnictwa Dara Calleary, zrezygnował z zajmowanego stanowiska w strukturach partii.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Zdjęcie dzięki uprzejmości RTÉ

Polska-IE: Udostępnij
Problemy z sercem po
Boots Ireland rejest
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian