Bieda jest przyczyną otyłości

Wiele osób w Irlandii zarabia na tyle mało, iż nie stać ich na zakup zdrowej lub żywności z obniżoną zawartością tłuszczu i cukru.

Handel oferuje obecnie pełną gamę produktów, które mają być odpowiedzią na potrzeby całego społeczeństwa, jednak artykuły spożywcze z niższej cenowej półki, zazwyczaj charakteryzują się dużą ilością konserwantów, polepszaczy smaku, wypełniaczy oraz tłuszczu, soli i cukru.

To właśnie prowadzi do rosnących w kraju problemów z otyłością, również w przypadku dzieci.

Bieda, czy też niskie zarobki, o ile w ten sposób łatwiej będzie przyjąć tenże fakt do wiadomości, wpływa na decyzje o zakupie jedzenia, w tym drobnych przekąsek dla dzieci, takich jak chipsy, ciastka, ale też jogurty i serki. W tych natomiast nie znajdziemy zbyt dużo zdrowych substancji odżywczych, zastępowanych najczęściej sztucznymi lub o niskiej jakości komponentami. W tanich jogurtach, o ile mają być namiastką zdrowego stylu życia, znajdują się więc sztuczne barwniki, duża ilość cukru, ale i zagęszczacze spożywcze, aby produkt swoją konsystencją i smakiem przypominał ten z wyższej półki. Niestety to tylko złudzenie, a sam produkt odbija się na zdrowiu dzieci, które tyją, jedząc jakoby zdrowo, bo przywoływany tu jogurt takim w założeniu ma przecież być.

To oczywiście nie wszystko, bo rodzice, których nie można zaliczyć do grupy ludzi zamożnych, czy nawet o dochodach średnich, próbując wynagrodzić w pewien sposób potomstwu biedę i kupują im też najtańsze napoje, a to jak wiadomo, składają się głównie z cukru, sztucznych barwników i substancji konserwujących.

Te przykłady to tylko wierzchołek góry zjadanego cukru, soli i tłuszczu, który znajduje się w większości tanich produktów, nie wyłączając z tego wędlin, mięsa, wyrobów rybnych oraz wszystkich tanich, jakich w irlandzkich supermarketach jest zatrzęsienie.

Mając na uwadze zdrowie psychiczne czytelników, pominę szczegółowy skład tego typu artykułów, chociaż nie jest przecież tajemnicą, że króluje w nich mnogość chemikaliów i odpadów poprodukcyjnych, więc skóry, kości i co tam jeszcze da się wtłoczyć do taniego wyrobu, czyli wypełniacza żołądka.

Rząd i politycy twierdzą w tym zakresie, iż należy zmienić nawyki żywieniowe mieszkańców Irlandii, jednak o ile weźmiemy pod uwagę zamożność, coraz większej części społeczeństwa, nie w samych przyzwyczajeniach leży problem otyłości.

Bogdan Feręc

Podziel się:

Presja od kwietnia
Coveney proponuje no
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn