Biden znalazł rozwiązanie brytyjsko-unijnego sporu

Od kilku dni toczą się ożywione dyskusje o protokole irlandzkim i umowie brexitowej, a politycy z Europy, okopali się na swoich stanowiskach, co zablokowało możliwość polubownego rozwiązania sporu.

Z pomocą przyszedł jednak prezydent USA Joe Biden, który zaproponował pewne rozwiązanie, ale co istotne, jest to swoisty kij i marchewka wyciągnięty w kierunku Wielkiej Brytanii.

O sprawie poinformował premier Micheál Martin, który po brytyjsko-irlandzkim spotkaniu w Fermanagh, stwierdził, że pojawiła się pewna propozycja, która pozostawi w mocy oba dokumenty i nie trzeba będzie wprowadzać do nich żadnych nowych regulacji. Tu należy podkreślić, że na takie rozwiązanie przychylnym okiem patrzyła także ustępująca premier Irlandii Północnej Arlene Foster, chociaż jej opinia w tej sprawie, może być mało znacząca. Otóż pani Foster, w poniedziałek złoży urząd pierwszego ministra Irlandii Północnej i to desygnowany na to stanowisko Paul Gavin, podejmie prawdopodobnie ostateczną decyzję.

Wg Joe Bidena, rozwiązaniem jest przyjęcie przez Zjednoczone Królestwo unijnych regulacji dotyczących żywności, czyli norm dotyczących zdrowia zwierząt i żywności, co znane jest pod nazwą „SPS”. Prezydent USA dodał, iż takie rozwiązanie, utoruje jednocześnie drogę do podpisania nowych umów Wielkiej Brytanii ze Stanami Zjednoczonymi, więc nie będą potrzebne w tym przypadku żadne dodatkowe ustalenia dotyczące zdrowia zwierząt i żywności, bo przepisy będą spójne z unijnymi, a te honorowane są przez administrację USA.

Obecnie wszyscy czekają na ruch ze strony Brytyjczyków, którzy, co ważne, nie odrzucili propozycji Bidena, ale i nie powiedzieli, iż takie rozwiązanie im odpowiada. Sprawa może nabrać tempa w przyszłym tygodniu, chociaż można też wątpić, czy Londyn, przychyli się do takiego rozwiązania. Pojawiły się już głosy, głównie przeciwników brytyjskiej obecności w Unii Europejskiej, iż nie po to Królestwo wyszło z UE, żeby teraz wprowadzać regulacje, jakie w niej obowiązują.

Bogdan Feręc

Źr: BBC/The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
27 stopni Celsjusza
Aer Lingus odwołuje
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian