Białoruś z zakazem lotów nad UE

Na szczycie Rady Europejskiej tematem wiodącym stało się porwanie przez białoruski reżym Aleksandra Łukaszenki samolotu linii Ryanair.

Załoga samolotu irlandzkiego przewoźnika została wprowadzona przez białoruskich kontrolerów lotów wprowadzona w błąd i w asyście wojskowego myśliwca, nakazano im lądowanie na lotnisku w Mińsku. Tam dokonano aresztowania białoruskiego działacza opozycyjnego Ramana Pratasewicza  i towarzyszącej mu partnerki Sofii Sapegi.

Reakcja międzynarodowej opinii publicznej była natychmiastowa, jak i natychmiast zareagował świat polityki i wręcz w ekspresowym tempie zajęto się tą sprawą. W niedzielę pojawiały się deklaracje szefów państw, a już w poniedziałek na podczas szczytu Rady Europejskiej, podjęto wiążącą decyzję w sprawie Białorusi.

Ze skutkiem natychmiastowym weszła w życie rezolucja, która mówi, iż żaden statek powietrzny należący do białoruskich linii lotniczych, nie ma obecnie prawa lotów w unijnej przestrzeni powietrznej, a sankcje obowiązywać mają do chwili pełnego wyjaśnienia tej sprawy.

Wszyscy przywódcy krajów wspólnoty, potępili postępowanie Mińska, a jednocześnie zapowiedzieli, iż rozpoczną wspólne działania, w stosunku do reżymu Łukaszenki. Co ważne, żaden białoruski samolot, nie może obecnie korzystać z jakiegokolwiek portu lotniczego w Unii Europejskiej, a naruszenie tej dyrektywy, skutkować będzie aresztowaniem maszyny.

Unia Europejska zaapelowała do wszystkich przewoźników międzynarodowych, by unikali białoruskiej przestrzeni powietrznej, a wezwano też przywódców światowych do rozważenia możliwości nałożenia sankcji gospodarczych na Białoruś.

Wezwano także Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego, by przeprowadziła śledztwo w tej sprawie i zajęła się „bezprecedensowym i niedopuszczalnym incydentem”. ICAO wzywa się również, aby zastosowało drastyczne środki wobec białoruskiego lotnictwa cywilnego i zawieszono członkostwo Białorusi w tej organizacji.

Rada Europejska solidaryzuje się też z Łotwą, której dyplomaci wydaleni zostali z Mińska i zapowiedziano, iż ten kraj, ma pełne wsparcie wspólnoty europejskiej.  

Irlandzki premier Micheál Martin osobiście wezwał do uwolnienia zatrzymanego dziennikarza Romana Protasevicha, który został aresztowany po tym, jak samolot Ryanaira, którym podróżował, został zmuszony do wylądowania na Białorusi. 

Bogdan Feręc

Źr: RAP/Reuters

Polska-IE: Udostępnij
Są pierwsze efekty
W Irlandii nie będz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian