Białko z owadów wkracza w segment karmy dla zwierząt

Wielkość polskiego rynku karm dla zwierząt domowych wyniosła w 2021 r. ok. 390 tys. ton, a w ujęciu wartościowym przekroczyła 910 mln EUR. Na znaczeniu zyskuje rosnące zainteresowanie karmami, których producenci poszukują zrównoważonych rozwiązań – informuje marka Marka Dogs Plate.

W 2021 r. najszybciej rozwijającym się segmentem rynku były karmy mokre dla psów i kotów, których sprzedaż rosła w dwucyfrowym tempie.

– Rynek karm dla zwierząt domowych wykazuje systematyczny wzrost, który dodatkowo przyspieszyła pandemia i ograniczenie kontaktów społecznych, powodujące zwiększenie liczby psów i kotów w polskich gospodarstwach domowych. Wzrosły potrzeby opiekunów zwierząt w zakresie żywienia swoich pupili produktami wysokiej jakości. Na znaczeniu zyskuje również rosnące zainteresowanie karmami, których producenci poszukują zrównoważonych rozwiązań – ocenia Marka Dogs Plate.

Firma zaproponowała pierwszą, produkowaną w Polsce, pełnoporcjową mokrą karmę dla psów na bazie białka z owadów Hermetia illucens.

Karma oparta na białku z owadów to alternatywa dla karmy z odpadów poubojowych. Zaletą w produkcji tego typu białka jest nie tylko ogromna oszczędność zużycia wody i terenów na potrzeby hodowli, ale także niska emisja CO2, możliwość zagospodarowania pozostałości z lokalnej produkcji rolnej oraz zero odpadów – owady w 100% wykorzystywane są w procesie produkcyjnym.

Owady hodowane są między innymi na produktach ubocznych przemysłu rolno-spożywczego, a w procesie ich odchowu nie stosuje się żadnych hormonów wzrostu ani antybiotyków – podkreśla Agata Szukalska, założycielka i prezes zarządu Dogs Plate Sp. z o.o.

Karmy Dogs Plate produkowane są w zakładzie produkcyjnym w Poznaniu, a dostawcą białka z owadów do nowego produktu jest podpoznańska firma HiProMine.

DlaHandlu.pl

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Geny mają wpływ na
Dancingi międzypoko
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська