Bezrobotni będą zbierać truskawki

Kontrowersyjna decyzja firmy Keelings Fruit, która sprowadziła z powodu „braku” pracowników na irlandzkim rynku robotników sezonowych z Bułgarii, ma swoje dalsze konsekwencje.

Premier Leo Varadkar powiedział, że obywatele i rezydenci Irlandii, którzy przebywać będą na zasiłkach dla bezrobotnych, w okresie zwalczania kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa, „mogą mieć zlecone zadanie zbierania sezonowych owoców i warzyw”. Pracownicy rolni są potrzebni zarówno krajowi, jak i samym rolnikom, ponieważ ci muszą być wspierani okresowo pracownikami, by w odpowiednim czasie przeprowadzić zbiory, a plony nie uległy zniszczeniu.

Szef gabinetu powiedział, że to dla niego zaskakujące, że w Irlandii, w kraju, gdzie jeszcze niedawno było 212 000 osób bez pracy, udało się firmie Keelings Fruit znaleźć tylko 40 robotników. Leo Varadkar powiedział, że po rozmowach z władzami Keelings, rozumie ich decyzję o sprowadzeniu 189 pracowników sezonowych z Bułgarii.

Wielu osobom ta decyzja może się nie podobać i Taoiseach powiedział to wyraźnie, ale zaznaczył, że pracownicy sezonowi, są niezbędni w Irlandii, a przebywając na zasiłkach, dysponują odpowiednią ilością czasu, by w za dodatkowe wynagrodzenie, świadczyć usługi na rzecz kraju, który udziela im wsparcia finansowego w okresie bezrobocia.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Już ponad milion os
Wirtualny Sąd Najwy
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish