Bezrobocie w Irlandii zaczęło rosnąć

Opublikowane dzisiaj dane Central Statistics Office mówią, że w porównaniu do lutego, w marcu tego roku bezrobocie w kraju podniosło się o 0,3%.

Jeżeli przyjrzymy się analogicznemu okresowi w roku ubiegłym, to stopa bezrobocia niższa jest teraz o 2,2%, wynosząc na koniec marca 5,5%. W lutym tego roku było jednak nieco lepiej i ilość osób bezrobotnych w Irlandii określono na 5,2%.

CSO przestało też mierzyć bezrobocie związane z Covid-19, które na koniec lutego wyniosło 7%.

Ogółem osób poszukujących pracy zarejestrowanych jest teraz w urzędach 146 000, a w końcówce lutego było to 135 200 osób. Wśród kobiet bezrobocie wyniosło 5,8%, natomiast wśród mężczyzn 5,3%. W podziale wiekowym stopa bezrobocia dla osób w wieku od 15 do 24 lat wyniosła 12,3%, a w wieku od 25 do 74 lat 4,4%.

Prognozy w zakresie bezrobocia są jednak optymistyczne, bo przewiduje się, że na koniec 2022 roku ilość bezrobotnych w kraju wynosić będzie 5%, o czym mówi Bank Centralny Irlandii, ale w świetle nowych prognoz gospodarczych, nie ma już teraz pewności, że taki poziom bezrobocia będzie w kraju obserwowany, bo może być nieco wyższy.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zamykając ostatnie
Przemyślane zakupy
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська