Bezrobocie może wzrosnąć w Irlandii do 25%

Wczorajszy wysyp danych o sytuacji gospodarczej kraju uruchomił też falę komentarzy, ale i pojawiły się analizy dodatkowe, takie jak np. Banku Centralnego Irlandii.

Właśnie w tym raporcie wskazuje się, że bezrobocie w kraju może okazać się wkrótce rekordowe i nawet pesymiści nie spodziewali się chyba takiej oceny sytuacji. Wg Banku Centralnego, a pamiętajmy, że Central Statistics Office odmówiło wczoraj publikacji danych o stopie bezrobocia, gdyż dane zmieniają się cały czas, ilość osób bez pracy może wzrosnąć nawet do 25%.

Analiza Banku Centralnego Irlandii oparta została na danych gospodarczych, czyli głównie na wskaźnikach pochodzących z Ministerstwa Finansów, a te już teraz mówią o kolosalnym spadku wpływów podatkowych. Co istotne, nie zapowiada się, aby w kwietniu sytuacja podatkowa miała się zmienić na plus, co może oznaczać tylko jedno, pogłębienie kryzysu, a co za tym idzie, wzrost bezrobocia, z danymi CSO lub bez nich.

Ekonomiści Banku Centralnego uznali, że jest wielce prawdopodobne, iż krótkotrwała stopa bezrobocia, może podnieść się w kraju, nawet do 25%, co będzie irlandzkim historycznym rekordem.

Spowolnienie ekonomiczne kraju obserwowane jest w ujęciu narodowym, mówi się a analizie Banku Centralnego, a to sugeruje, że o ile któryś z sektorów nie jest jeszcze objęty kryzysem i zwolnieniami pracowników, to może w krótkim okresie napotkać na tyle poważne trudności, iż i on zacznie generować nowych bezrobotnych.

Jedynym światełkiem w tunelu jest w przypadku opinii Banku Centralnego Irlandii stwierdzenie, że wzrost bezrobocia będzie krótkookresowy, a to pozostawia nadzieję, że po zakończeniu epidemii, sytuacja zacznie wracać do normy, czyli większość zwalnianych obecnie osób, odzyska swoje etaty.

Ważne tu jest też stwierdzenie „większość”, bo nie wszyscy, a powód jest prosty. Niektóre straty, jakie spowodowane będą koronawirusem, odbijać się będą na gospodarce przez wiele miesięcy, więc nie wszystkie firmy podniosą się po pandemii.

Bogdan Feręc

Źr: BCI

Polska-IE: Udostępnij...
Martin chce szybkiej
Stagnacja rządu = b
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish