Bezrobocie jest na poziomie 17% – już teraz

Dzisiaj przed południem zostaną opublikowane dane, które pokażą, że poziom bezrobocia w Irlandii wzrósł obecnie do 17%, więc przewidywania ekonomistów zostały potwierdzone, a nawet można powiedzieć, że wynik końcowy przekroczy ich prognozy.

Dzisiejsze potwierdzenie naszych doniesień pokaże, że koronawirus w zaledwie kilkadziesiąt dni, doprowadził Irlandię do stanu, w którym bezrobocie przekroczyło to ze szczytu kryzysu gospodarczego, który rozpoczął się w 2008 roku, a ówczesne maksimum wyniosło 16%. Oznacza to, że zarówno gospodarka, pojedyncze osoby, ale też całe gospodarstwa domowe, w najbliższych tygodniach, staną nad skrajem finansowej przepaści i wymagana będzie interwencja, aby sytuacji zaradzić.

Pierwsze oznaki głębokiej recesji zauważane są w bankach, bo codziennie z placówkami kredytowymi kontaktuje się liczne grono kredytobiorców, którzy zaczynają mieć problemy ze spłatą zaciągniętych kredytów hipotecznych.

To jedna strona tego gospodarczo-kryzysowego medalu, bo jest też druga i władze kraju spodziewają się, że to chwilowe załamanie, więc tak szybko, jak się zaczęło, szybko się zakończy, wraz z zakończeniem pandemii. Rząd wysnuł takie przypuszczenia na podstawie opinii analityków z Goodbody Stockbrokers i KBC Ireland, a ci są przekonani, że zbliżamy się już do „dramatycznego ożywienia gospodarczego”.

Główny ekonomista Goodbody Stockbrokers Dermot O’Leary uważa, że obecne bezrobocie dotarło już do 17%, z poziomu 4,8% w lutym, jednak nie można widzieć tego w zbyt ciemnych barwach, bo ten poziom powinien się stosunkowo szybko obniżyć. Ekonomista uważa również, że to nie koniec wzrostu, więc w kwietniu poziom bezrobocia może nadal wzrastać i dotrzeć do około 20%.

Z obserwacji Goodbody wynika też, że wszędzie tam, głównie w miastach Chin, gdzie zniesiono już blokady i gospodarka ruszyła, nastąpił skokowy wzrost gospodarczy i zmniejszyło się bezrobocie. To z kolei daje nadzieję, iż tak samo stanie się w Irlandii, więc po odblokowaniu handlu i zakładów produkcyjnych, klienci spragnieni dóbr, od których zostali odcięci, tłumnie ruszą na zakupy, co uruchomi całą gospodarczą machinę w bardzo krótkim czasie.

Austin Hughes z KBC powiedział, że dotychczasowe wysiłki rządu mające na celu powstrzymanie kryzysu, przyćmią skalę pomocy z ostatniej zapaści. Hughes ostrzegł, że końcowy rachunek dla państwa będzie bliższy 25 mld euro niż 6,7 mld euro środków ogłoszonych do tej pory.

Bogdan Feręc

Źr: Goodbody/KBC

Polska-IE: Udostępnij...
Polish jobless rate
Podzielą się stoł
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish