Bezprecedensowe kroki UE. Świat przeciwko Rosji

Coraz większa ilość przywódców świata zachodniego mówi o szaleństwie prezydenta Rosji Władimira Putina i nie kryją opinii, że w umyśle przywódcy Federacji Rosyjskiej musiało dojść do zmian, które zaburzają normalny proces myślowy.

Putin w sobie właściwy sposób powiedział, że Zachód, wykonuje nieprzyjazne kroki wobec jego kraju, wspierając militarnie Ukrainę. To jednak nie powstrzymało świata, by przez całą niedzielę podejmować działania, które wymierzone były w gospodarkę Rosji, a tej blokuje się możliwość działania w przestrzeni międzynarodowej.

Bezprecedensową decyzję podjęła też Unia Europejska, która zadecydowała, że zamknie swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich samolotów należących do Federacji Rosyjskiej, niezależnie od tego, czy są to maszyny cywilne lub wojskowe. Na tym nie kończą się sankcje, jakie nałożyła UE, a jest to kolejna transza, bo odłączono Rosję od systemu międzynarodowych operacji finansowych, więc zablokowano jej możliwość używania systemu SWIFT. Zamrożono też rosyjskie walory finansowe zdeponowane w europejskich bankach, co stanowi prawie 50% nadwyżek finansowych, jakie posiada Federacja. Na tym także nie kończy się wsparcie dla Ukrainy, bo zadecydowano, że przekazane zostaną zaatakowanej Ukrainie pieniądze do wykorzystania na zakup sprzętu wojskowego oraz w ramach tej pomocy, przekazany zostanie sprzęt wojskowy.

Agresor, jakim nazywa się Rosję, nie będzie miał już prawa głosu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a i wykluczany jest stopniowo z różnych organizacji międzynarodowych, natomiast Unia Europejska, zapowiedziała, iż magistrala dostarczająca gaz do Europy, czyli Nord Stream 1, stopniowo tracić ma na znaczeniu. Wiele zachodnich firm, które miały udziały w pakietach akcyjnych rosyjskich spółek, wycofuje się ze współpracy z Rosją, a należą do nich potęgi biznesowe z całego świata.

Zachód nie przestraszył się również zapowiedzi prezydenta Putina, który postawił w stan najwyższej gotowości swój potencjał nuklearny, ale przywódcy państw europejskich, którzy posiadają taki sam arsenał, podkreślili, że nie mają zamiaru odpowiedzieć w ten sam sposób. Sojusz Północnoatlantycki dodaje, iż nie jest jego intencją włącznie się do konfliktu w sposób czynny, a Rosja, nie była zagrożona ze strony NATO, w żadnym momencie od podpisania stosownych układów.

Rosja ma też problemy na samej Ukrainie, bo nie udało się jej w żadnym stopniu zrealizować założeń planu napaści na niepodległy kraj, a morale rosyjskiej armii jest na tyle niskie, że żołnierze porzucają sprzęt wojskowy i oddają się w ręce Ukraińców lub uciekają z Ukrainy.

Wiele mówi się też o przywódcy Ukrainy, którego nazywa się prawdziwym mężem stanu, a media dodają, iż powinien stać na czele Europy, gdyż jest politykiem odważnym i dającym nadzieję, nie zaś kolejną polityczna gadającą głową.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Agresja na Ukrainę
Ukraina może być w
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська