Bezpośrednie połączenie Irlandii z kontynentem już działa

Nowy prom łączący Rosslare Europort z Dunkierką w północno-wschodniej Francji, rozpoczął już regularne rejsy, a jak informuje przewoźnik, cieszy się dużym zainteresowaniem.

Pierwsze informacje mówiły, że prom z wyspy na kontynent zacznie działać od 3 stycznia, jednak już na pierwsze dni zarezerwowano wszystkie miejsca, a to stało się podstawą decyzji o przyspieszeniu kursów o jeden dzień. Tym samym, pierwszy prom z Dunkierki przybił do kei portu w Rosslare wczoraj o godzinie 14:00 i wypełniony był po brzegi ciężarówkami.

DFDS, która obsługuje rejsy transportowe na trasie Rosslare – Dunkierka, to duńska międzynarodowa firma spedycyjna i logistyczna, a zastąpi teraz brytyjski most lądowy, z jakiego korzystali dostawcy towarów do Irlandii i tutejsi producenci, którzy sprzedawali swoje wyroby w Europie kontynentalnej. DFDS informuje, że zainteresowanie ich usługami na trasie z Irlandii, przerosło oczekiwania, przynajmniej w pierwszej fazie uruchamiania przeprawy, ale jak się dodaje, to dobry prognostyk na przyszłość.

Co ważne, korzystający z połączenia promowego do i z Dunkierki, omijają w ten sposób kontrole celne na granicach z Wielką Brytanią, co niweluje opóźnienia w dostawach towarów. Poprzez połączenie morskie, firmy eksportowe i importowe, nie muszą wypełniać dodatkowych dokumentów, jakie wymagane są w czasie podróży starą trasą, więc promem do Wielkiej Brytanii, a następnie Eurotunelem na kontynent.

Podróż do Dunkierki, ale też na wyspę jest dosyć długa, bo zajmuje około 24 godzin, ale ogranicza biurokrację, a kierowcom daje czas na wypoczynek. Co ciekawe trasą zainteresowały się już firmy z Belgii, Niemiec i Holandii, bo port w Dunkierce, ma bardzo dogodne połączenia drogowe, więc przedsiębiorstwa z tych państw, także zaczną sukcesywnie rezygnować z podróży przez Królestwo, aby dotrzeć do Republiki lub do Irlandii Północnej.

Po uruchomieniu wszystkich przepraw promowych do Irlandii ta zyska ogółem 15 kursów tygodniowo w obu kierunkach, a oprócz DFDS, za chwilę rejsy uruchomi również Stena Line i Irish Ferries.

Dyrektor sprzedaży i obsługi klienta DFDS Darren Mooney powiedział:

– To prawdopodobnie coś, co należało zrobić dawno temu, ale dopiero Brexit posunął to naprzód. Kierowy zaczynają tydzień w Dunkierce, a nie w Holyhead czy Pembroke, i tego samego tygodnia wracają, więc oszczędzają dwa dni i uzyskują większą produktywność ze swoich ciężarówek… To jest otwieranie europejskich drzwi dla Irlandii w coraz szybszym tempie.

Eksperci ds. transportu i logistyki uważają, że jeszcze w tym roku, ruch na trasach z Irlandii do Wielkiej Brytanii zmniejszy się na tyle, iż dojdzie do likwidacji części połączeń, a w przyszłości, możliwy jest nawet transport szczątkowy i prowadzony tylko przez Irlandię Północną.

Bogdan Feręc

Źr: Rosslare Europort/Pa Media/DFDS

Polska-IE: Udostępnij
Garda zaprzecza niek
Varadkar nie wyklucz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian