Bezpłatne zajęcia maturalne online z języka polskiego od września 2023r. oraz sesja informacyjna o języku polskim w irlandzkich szkołach.

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
  • Moje dziecko chodzi do irlandzkiego liceum.

Co powinnam zrobić, aby język polski był uczony w szkole średniej, do której uczęszcza moje dziecko?

  • Jestem uczennicą w 3 klasie irlandzkiego liceum. Chciałabym zdawać maturę z języka polskiego, ale nie wiem, jak się do tego przygotować, nie wiem, jak wygląda egzamin. U mnie w szkole nie ma nauczyciela języka polskiego.

Jak wygląda matura z języka polskiego w irlandzkim systemie?

  • Jestem uczniem i słyszałem coś o tym, że trzeba mieć portfolio do matury, ale nie wiem jak się do tego zabrać.

Co to jest portfolio, do czego jest potrzebne, jak je zrobić?

  • Mieszkam w Donegal, w mojej szkole nie ma innych uczniów polskiego pochodzenia. Chciałabym zdawać maturę z języka polskiego i dobrze się do niej przygotować, ale w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby mi pomóc.

Czy są bezpłatne zajęcia online przygotowujące do matury z języka polskiego? Chciałabym uczyć się online.

  • Jestem uczennicą na 4. roku, robię teraz Transition Year, mieszkam w County Mayo. Czy są bezpłatne zajęcia sobotnie z języka polskiego dla maturzystów w Galway? Kiedy powinnam się zapisać? Gdzie mogę się zapisać? Czy mogę z tym zaczekać do początku ostatniego roku, jak już będę w klasie maturalnej?
  • Jestem nauczycielem/ nauczycielką wykształconym/ą w Polsce i chciałbym/łabym uczyć języka polskiego w irlandzkiej szkole.

Co powinienem/ powinnam zrobić, aby móc uczyć języka polskiego? Jak dostać pracę w irlandzkiej szkole?

Na te, i wiele innych pytań dotyczących języka polskiego w irlandzkich szkołach, bezpłatnych zajęć maturalnych sobotnich w Dublinie, Cork i Galway, jak również online, uzyskasz odpowiedzi podczas kolejnej sesji informacyjnej dla rodziców, uczniów i nauczycieli. Spotkanie informacyjne odbędzie się online, 17 kwietnia 2023 o godz.19.00 i będzie prowadzone po polsku. Zapisać można się po kliknięciu w link tutaj lub skanując poniższy kod QR i wypełniając krótki formularz:

Warto wiedzieć, że naukę języka polskiego można zorganizować w irlandzkim liceum na każdym etapie. Od września 2020 język polski został wprowadzony do irlandzkiej podstawy programowej w szkołach średnich. Oznacza to możliwość  zorganizowania bezpłatnych zajęć z języka polskiego. Oznacza to również możliwość zdawania matury z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Organizacja zajmująca się wprowadzaniem języka polskiego do irlandzkich szkół średnich to Post-Primary Languages Ireland, która realizuje to zadanie na zlecenie irlandzkiego ministerstwa oświaty.

Obecnie (marzec 2023r.)lekcje języka polskiego na różnych poziomach (nie tylko zajęcia maturalne, w tzw. Senior Cycle, ale także dla Transition Year i Junior Cycle, już od pierwszego roku) odbywają się już w 35 irlandzkich liceach.  Warto zaznaczyć, że jest to nowy przedmiot, nowy język, więc rodzice i uczniowie powinni zgłaszać zapotrzebowanie na utworzenie zajęć z języka polskiego do dyrektorów irlandzkich szkół. Jeśli chcielibyście Państwo, aby bezpłatne zajęcia z języka polskiego były zorganizowane w szkole Waszego dziecka, powinniście jak najszybciej zgłosić ten fakt dyrektorowi szkoły. Najczęściej takie prośby spotykają się z życzliwym przyjęciem i uczniowie mają możliwość skorzystania z darmowych lekcji języka polskiego w swoich liceach. Czasami (bardzo rzadko, ale zdarza się), że po zgłoszeniu zapotrzebowania, dyrektorzy opowiadają: „Nie organizujemy zajęć z języka polskiego w naszej szkole”.  Taki przypadek mieliśmy w minionym roku– jedna z mam napisała do dyrektora maila i spotkała się z negatywną odpowiedzią. Nie trzeba się poddawać, warto ponownie zapytać. Jeśli dyrektor odmawia, można skontaktować się również z zarządem szkoły. Okazało się, że w tej konkretnej szkole, jest ponad 50 uczniów polskiego pochodzenia i są warunki do utworzenia zajęć z języka polskiego. Po wysłaniu ponownego maila przez mamę ucznia, szkoła przemyślała propozycję i skontaktowała się z nami – Post-Primary Languages Ireland: info@ppli.ie. Warto zaznaczyć, że zorganizowanie zajęć z języka polskiego w irlandzkim liceum nic szkoły nie kosztuje, ponieważ to my zatrudniamy i szkolimy nauczycieli. We wspomnianej szkole zajęcia z języka polskiego zostały wprowadzone już od pierwszej klasy.

Listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi związanych z wprowadzeniem języka polskiego do irlandzkich szkół można znaleźć tutaj.

Dla uczniów, którzy nie mają możliwości skorzystania z lekcji języka polskiego w irlandzkiej szkole, w 3 miastach: Dublin, Cork i Galway organizujemy zajęcia sobotnie. Link do zapisów jest tutaj. Ważne, aby wiedzieć, że podstawa programowa zakłada zrealizowanie co najmniej 180 godzin w ciągu ostatnich dwóch lat szkoły średniej, jak również przygotowanie portfolio.  Kursy, które są organizowane przez nas, są prowadzone zgodnie z wymaganiami podstawy programowej, przez wykwalifikowanych nauczycieli, bezpłatne dla uczniów. Zajęcia są prowadzone w przyjaznej atmosferze, z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania. Uczeń jest aktywnym uczestnikiem, nie tylko biernym słuchaczem, co zwiększa skuteczność nauki.

Dla uczniów, którzy nie mają dostępu do lekcji języka polskiego w swoim irlandzkim liceum, jak również mają za daleko, by dojechać do Dublina, Cork czy Galway na stacjonarne zajęcia sobotnie, od września 2023otwieramy bezpłatne zajęcia online. Zapisać można się po kliknięciu tutaj lub skanując poniższy kod QR i wypełniając formularz:

Ważne, by pamiętać, że kurs maturalny powinien trwać 2 lata, więc naukę z nami trzeba rozpocząć na początku piątego roku.

Dlaczego warto zdawać maturę z języka polskiego w irlandzkiej szkole?

– Jeśli posługujesz się tym językiem w domu, najprawdopodobniej Twoja znajomość tego języka jest już dużo lepsza niż języka, którego uczysz się tylko w szkole, przez  2-3 lata szkoły średniej.

– Docelowy poziom znajomości języka polskiego na maturze został określony jako A2/B1, co według Europejskiego System Opisu Kształcenia Językowego oznacza odpowiednio: podstawowy i niższy średniozaawansowany. Nie jest to poziom C – najwyższy, biegły.

– Nawet jeśli masz problemy z czytaniem i pisaniem po polsku (np. robisz dużo błędów ortograficznych) – ma to wpływ tylko na połowę końcowej oceny maturalnej z języka polskiego. Połowa punktów (dokładnie 55% zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym) składających się na końcową ocenę maturalną z języka polskiego, to punkty za mówienie i rozumienie ze słuchu.

– Uczniowie bardzo często określają punkty zdobyte za egzamin z języka polskiego jako „łatwe”, a mają one taką samą wartość podczas przyjmowania na studia, jak punkty otrzymane z innych przedmiotów.

– Aby zostać przyjętym na wiele kierunków studiów na uniwersytetach w Irlandii – wymagana jest znajomość co najmniej jednego języka obcego.

– Potwierdzona znajomość dodatkowego języka zwiększa Twoje szanse na rynku pracy. Pracodawcy chętniej zatrudniają osoby wielojęzyczne.

– Warto solidnie przygotować się do matury, uczęszczać na nasze zajęcia, czytać polskie książki i pisać po polsku, aby zdać egzamin jak najlepiej.

– Warto uczyć się języka rodziców (lub jednego z rodziców) i dziadków, aby móc zachować z nimi więź oraz umieć porozumieć się z dalszą rodziną.

Przyjmujemy również zgłoszenia od nauczycieli języka polskiego, którzy są zainteresowani współpracą z nami. Wystarczy wypełnić ten formularz. W przypadku pojawienia się nowej oferty pracy przesyłamy informację do wszystkich zarejestrowanych.

Zapraszamy do odwiedzania naszych  stron: Post-Primary Languages Ireland oraz Languages Connect oraz polubienia naszych mediów społecznościowych, aby nie przeoczyć ważnych informacji dotyczących języka polskiego. 

Możliwe jest również wprowadzenie języka polskiego w irlandzkiej szkole podstawowej, obecnie w formie krótkiego kursu, więcej informacji można zaleźć tutaj.  Irlandia już wkrótce planuje wprowadzenie nauki języków obcych do szkół podstawowych, jednym z nauczanych języków może być język polski.

Chciałbyś, aby Twoje dziecko miało możliwość takiej nauki?

Chciałbyś uczyć się języka polskiego w irlandzkim liceum lub skorzystać z bezpłatnego kursu maturalnego w sobotę?

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na sesję informacyjną, Uczniów na nasze zajęcia, a Rodziców i Nauczycieli do współpracy.

Agnieszka Grochola

Doradca metodyczny, Post-Primary Languages Ireland

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Decyzja o wymuszeniu
Nadzwyczajne zyski E

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!