Wielki dzień dla tysięcy kobiet! Od 1 czerwca apteki w całym kraju zaczną oferować bezpłatną terapię hormonalną (HRT), co jest efektem kluczowego porozumienia między Ministerstwem Zdrowia a Irlandzkim Związkiem Farmaceutów (IPU). To przełomowe rozwiązanie ma na celu ułatwienie dostępu do leczenia, które znacząco poprawia jakość życia kobiet w okresie menopauzy i po niej.
Terapia hormonalna (HRT) to forma leczenia polegająca na uzupełnianiu poziomu hormonów w celu złagodzenia uciążliwych objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, problemy ze snem, zmiany nastroju czy suchość pochwy. Może również pomóc w radzeniu sobie z długoterminowymi problemami zdrowotnymi, takimi jak osteoporoza.
Przez ostatnie miesiące IPU i rząd prowadziły intensywne negocjacje dotyczące sposobu bezpłatnego udostępnienia tego leczenia kobietom. Kluczową kwestią sporną była wysokość rekompensaty, jaką państwo miało wypłacać aptekom za świadczenie usługi. Dyskusje koncentrowały się głównie na tym, czy farmaceuci powinni otrzymywać opłatę w wysokości 6,50 euro za wydanie leku. Minister zdrowia Jennifer Carroll MacNeill potwierdziła, że ostatecznie uzgodniono opłatę za wydanie recepty w wysokości 5 euro. Dodatkowe rozmowy dotyczące dalszych wydatków są jeszcze w planach. Minister wyraziła nadzieję, że apteki szybko zapiszą się do programu, aby być gotowymi na czerwiec i umożliwić kobietom natychmiastowe skorzystanie z bezpłatnego dostępu do HRT.
Prezes IPU Tom Murray podkreślił natomiast, że priorytetem w ramach programu HRT było zapewnienie kobietom bezpłatnego dostępu do potrzebnych im leków. Związek popiera ten program, licząc jednocześnie na szersze zobowiązania zawarte w tych ramach, w tym na przegląd struktury opłat aptecznych.
Jednak nie brakuje również głosów krytyki. Rzecznik Socjaldemokratów ds. zdrowia Pádraig Rice wyraził zadowolenie z osiągnięcia porozumienia, ale jednocześnie zwrócił uwagę na opóźnienie. Podkreślił, że kobiety, które już wydały setki euro na HRT w tym roku, zasługują na rekompensatę. Zobowiązanie Fianna Fáil i Fine Gael, aby bezpłatny dostęp do HRT był możliwy już od stycznia tego roku, nie zostało dotrzymane. Rice stwierdził, że jeśli obietnice rządu mają cokolwiek znaczyć, to pieniądze te powinny zostać zwrócone wszystkim kobietom.
Mimo tych kontrowersji start bezpłatnej terapii hormonalnej od 1 czerwca stanowi znaczący krok naprzód w opiece zdrowotnej kobiet, dając im realną ulgę i poprawiając jakość życia.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by engin akyurt on Unsplash