Bezpieczne grillowanie

Słoneczne dni skłaniać nas będą do organizowania podwórkowych grilli, ale taka zabawa może być niebezpieczna, o ile nie będziemy stosować wielu zasad bezpieczeństwa.

Jeżeli na chwilę zapomnimy o samym dystansie społecznym, do którego zapewne wszyscy się stosują, wtedy zagrożeniem może być np. mięso, którego sprzedaż w ostatnich tygodniach wzrosła o 44%, głównie przed weekendami, co oznacza, że grillujemy. Wzrosła też w ostatnim miesiącu ilość kupowanych grilli lekkich i urządzeń do grillowania i było to odpowiednio 53 i 51 procent.

Niewielkie zagrożenie niesie ze sobą źle upieczona kiełbasa, ale niebezpieczeństwo wzrasta, jeżeli grillujemy mięso, a zrobimy to w zbyt wysokiej temperaturze. Wtedy na zewnątrz mięso będzie dobrze przypieczone, a w środku surowe lub niedopieczone, co może powodować zatrucia pokarmowe.

Produkty, które mają być przeznaczone do grillowania, powinny być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, czyli w lodówce, a wyjęte z niej, na chwilę przed położeniem na ruszt. Mięso należy piec także stosunkowo powoli w niższych temperaturach, co pozwoli na odpowiednią obróbkę termiczną, więc upieczenie mięsa, a co za tym idzie, na pozbycie się potencjalnie szkodliwych bakterii.

Żeby mieć pewność, iż mięso jest odpowiednio upieczone, można zaopatrzyć się w specjalny termometr do pomiaru temperatury wypieków, a ten już za kilka euro nabędzie się w każdym sklepie z wyposażeniem kuchennym. Temperatura upieczonego na grillu mięsa w środkowej jego części powinna wynosić minimum 62 stopnie Celsjusza, co da nam pewność, że mięso jest przepieczone.

Dyrektor nauk o żywności w Safe Food dr Gary Kearney powiedział, że najwięcej problemów zdrowotnych powodują zazwyczaj burgery, ponieważ struktura mieszanki mięsnej pozwala na dostanie się do wnętrza chorobotwórczych drobnoustrojów. Właśnie ten rodzaj grillowanego mięsa, jest potencjalnie najgroźniejszy i w tym przypadku należy zwrócić największą uwagę na odpowiednie jego upieczenie.

Z badań Safe Food wynika, że co piąty użytkownik grilla, nie wie, czy pieczone przez niego mięso, jest już odpowiednio upieczone.

Bogdan Feręc

Źr: Safe Food

Polska-IE: Udostępnij...
Zaproszenie
Sektor detaliczny mo
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish