„Bezpieczna i skuteczna” – może być podawana

Po dzisiejszym posiedzeniu Europejskiej Komisji Leków wydano oświadczenie, a to brzmi, że szczepionka firmy AstraZeneca, jest „bezpieczna i skuteczna”.

Ciekawe stwierdzenie pasło z ust szefowej Agencji, bo Emer Cooke stwierdziła, iż szczepionkę AstraZeneca, należy uznać za bezpieczną, która odpowiada normom, a jej skuteczność przewyższa ryzyko ewentualnych skutków niepożądanych.

W swoim oświadczeniu Europejska Agencja Leków dodaje, że „nie może definitywnie wykluczyć związku między przypadkami niepożądanymi a szczepionką”. Jedynym działaniem, jakie podejmie EMA w tym zakresie, będzie wymóg umieszczania na ulotkach informacyjnych, iż szczepionek w wyjątkowych przypadkach lub u osób z rzadkimi schorzeniami, może wywoływać efekty uznane za niepożądane.

Opinia i wnioski z ponownej oceny skuteczności oraz bezpieczeństwa szczepionki produkowanej przez AstraZeneca, przesłane zostały już do państw członkowskich, co ma stać się informacją, że brytyjską wakcynę, można podawać bez obaw.

W związku z tym, a wiąże się to z wcześniejszymi zapowiedziami rządu oraz HSE, szczepionka AstraZeneca, wkrótce ponownie będzie w Irlandii podawana.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Teletargi – nowy r
Nowe warianty korona
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian