Bezdomność wzrosła o 26%

Sinn Féin ponownie wezwało ministra budownictwa do rezygnacji ze stanowiska, a dzieje się tak za sprawą opublikowania najnowszych danych o poziomie bezdomności w Irlandii.

Jak się dowiadujemy, na koniec stycznia ponownie zanotowano wyższy wskaźnik osób bez dachu nad głową, a liczby są w tej materii nieubłagane i mówią, że w kraju jest 9987 osób bezdomnych. Jak zapewnia Resort Budownictwa, wszystkie z tych osób znalazły zakwaterowanie w hotelach i ośrodkach dla bezdomnych, co ma być dla nas pociechą, ale bardziej brzmi, jak usprawiedliwienie ich nieudolności.

W trybie pilnym z zakwaterowania awaryjnego skorzystało w styczniu o 234 osób więcej, niż miało to miejsce w grudniu, a ogólna ilość osób bezdomnych w Irlandii wzrosła od chwili objęcia urzędu przez ministra budownictwa Eoghana Murphy o 26%.

Wg Sinn Féin dane nie obejmują osób, które mieszkają na ulicach, więc nie wszyscy bezdomni mogli zostać ujęci w spisie, a to oznacza, że realna stopa bezdomności w kraju jest znacznie wyższa. Poseł Sinn Fein Eoin O Broin powiedział: – Liczba dzieci śpiących w pokojach hotelowych i centrach zakwaterowania awaryjnego osiągnęła 3624 osób i punkt wzrostu o 11 procent w ciągu jednego roku.

Minister Murphy stwierdził w komentarzu do publikacji wyników, iż jest głęboko rozczarowany wzrostem, pomimo działań, jakie podejmował i podejmuje jego resort.

Swojej złości dała też upust opozycja parlamentarna, która zgodnym głosem stwierdziła, że dotychczasowe programy walki z bezdomnością okazały się fiaskiem i rząd musi wprowadzić nowy plan, który w sposób realny pomoże w dostarczeniu domów dla osób bezdomnych, ale też zagrożonych bezdomnością.

Podobnego zdania jest organizacja charytatywna Focus Ireland, której przedstawiciel powiedział, że „rząd wciąż nie robi wystarczająco dużo, aby złagodzić kryzys mieszkaniowy”. Wg Focus Ireland powinno się skoncentrować obecnie na dostarczeniu dużej ilości tanich lub modułowych domów, aby obniżyć poziom bezdomności w sposób istotny, a na dodatek długotrwały.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein/Focus Ireland/Gov.ie

Znajdź nas:

Za dwa lata zapłaci
Pączusie na tłusty
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn