Bez umowy – żywności będzie brakować, a ceny wzrosną

Food Drink Ireland ostrzega, iż w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy handlowej, zaczną się pewne kłopoty w zaopatrzeniu w żywność.

Najbardziej wpływ brexitu bez porozumienia odczuje z całą pewnością Wielka Brytania, ale ten fakt, nie wpłynie też dobrze na Irlandię, bo firmy, przede wszystkim sektora spożywczego, odczuwać będą poważne zakłócenia. W 2019 roku irlandzki eksport do Wielkiej Brytanii stanowił ogółem 37% eksportu żywności oraz napojów, co wygenerowało wpływy w wysokości 4,5 miliarda euro. Bez tego rynku, irlandzkie przedsiębiorstwa, wpadną w recesję, co w konsekwencji doprowadzi do upadku wielu firm i wzrostu bezrobocia.

Podobnie dziać się będzie w odwrotnym kierunku, bo do Irlandii z Wielkiej Brytanii, także trafia potężna ilość towarów, ale wprowadzenie barier celnych, po pierwsze opóźniać będzie odprawy na granicach, co podniesie koszt transportu, a efektem tego będą wyższe ceny w sklepach. W pierwszych kilku miesiącach po wyjściu Brytyjczyków z UE bez umowy, może także dochodzić do sytuacji, że wielu towarów w sklepach może po prostu brakować.

Tak samo dziać się będzie pod względem wymiany towarowej produktów rolnych, bo i one są potężną pozycją we współpracy z Wielką Brytanią, a sama Irlandia, stanie się jednym z państw członkowskich, który najmocniej odczuje wpływ brexitu bez umowy. Jeżeli 1 stycznia 2021 roku, będziemy mieli do czynienia z twardym brexitem, to dotknie nas jeszcze jeden problem, gdyż o ile przedsiębiorstwa z Zielonej Wyspy, nadal będą chciały utrzymać współpracę z Wielką Brytanią, będą musiały przejść procedury certyfikacyjne, co może zająć trochę czasu. Analogicznie dziać się będzie w odwrotnym kierunku, więc łańcuchy dostaw, cierpieć będą i z tego powodu.

Ogólny wydźwięk raportu Food Drink Ireland, w którym zawarto ostrzeżenie, jest taki, iż Irlandia może popaść w duże kłopoty, jeżeli nie uda się wynegocjować, podpisać i wprowadzić w życie umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Twardy Brexit, będzie też wpływał na wszystkie sektory gospodarki, które współpracują z szeroko pojętym działem produkcji i sprzedaży żywności. Raport ostrzega jednocześnie, że ​​pośrednio, brak umowy, może mieć druzgocący wpływ na całą irlandzką gospodarkę, a ta przez kilka lat, odczuwać będzie wpływ decyzji naszych wschodnich sąsiadów.

*

A co robi w tym zakresie Polska, kiedy otwiera się przed nią potencjalny rynek zbytu artykułów spożywczych i przemysłowych? Nic!

Bogdan Feręc

Źr: FDI

Polska-IE: Udostępnij
Lotniskowe centrum t
Za parawanem. Nowe z
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian