Bez szczepienia nigdzie nie polecisz samolotem

Czy Qantas wyznaczy nowe trendy w podróżach lotniczych?

Australijskie linie lotnicze podjęły decyzję, iż dokumentem, jaki uprawniać będzie do wejścia na pokład samolotów tej linii, będzie oprócz karty pokładowej, zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko Covid-19.

Prezes australijskiej linii lotniczej Qantas Alan Joyce powiedział, iż bez takiego zaświadczenia, nie będzie możliwe wejście do samolotu, nie mówiąc już o samym locie. Wg Joyce’a, dokument w postaci potwierdzenia wykonania szczepienia przeciwko koronawirusowi, już w niedalekiej przyszłości, może zostać wprowadzone przez wszystkich międzynarodowych przewoźników, co do minimum ograniczy ryzyko transmisji wirusa pomiędzy państwami i kontynentami.

Jak podkreślił Alan Joyce, rozmawiał już w tej sprawie z kilkoma swoimi odpowiednikami na świecie i z informacji wynika, że nie są przeciwni takiemu rozwiązaniu, a projekt, ma mieć zasięg ogólnoświatowy.

Prezes Qantas Alan Joyce, który wypowiedział się w tej sprawie na walnym zgromadzeniu Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), stwierdził, że „przeciwnicy szczepień albo zastosują się do przepisu, albo nigdzie nie polecą”. Joyce jest również przekonany, że normalne loty komercyjne, mogą być wznowione, jednak dopiero, kiedy pojawi się skuteczna szczepionka przeciwko Covid-19.

Co ciekawe, opinia i deklaracja prezesa linii Qantas, zbiegła się w czasie z inicjatywą przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga, a ten stwierdził, iż potrzebne jest wprowadzenie jednolitej, międzynarodowej polityki podróży, więc covidowego paszportu medycznego, który byłby przepustką do lotów międzynarodowych.

*

Na koniec pytanie do wszystkich przeciwników szczepień: Czy w takim przypadku, rządy, muszą wprowadzać obowiązkowe szczepienia?

Bogdan Feręc

Źr: Dailymail.uk/BBC/PAP

Polska-IE: Udostępnij
Ryanair rozpoczął
W Irlandii może bra
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian