Benzyna przekroczyła magiczną granicę

Wojna na Ukrainie odciska swoje piętno na Irlandii, gdzie cena jednego litra benzyny przekroczyła już 2 €.

Mówiono o tym od dawna, ale wcześniej, nie uważano, że nastąpi to tak szybko, jednak zbrojna napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, przyspieszyła proces wzrostu cen paliw. Już wczoraj na stacjach benzynowych w Dublinie zaczęły pojawiać się nowe cenny, a te albo zbliżały się niebezpiecznie do granicy 2 €, albo takie właśnie zostały ustalone, jak na stacji paliw Maxol w Mulhuddart w Dublinie 3.

Średnia cena benzyny przekroczyła wczoraj w Irlandii poziom 1,92 €, natomiast oleju napędowego premium 1,91 i standard 1,83 euro.

To pierwszy krok do kolejnych wzrostów, a te możemy obserwować już dzisiaj i stacje benzynowe będą teraz podnosić ceny detaliczne. To z kolei oznacza, że drożej za paliwa zapłacimy wszyscy, nawet ci, którzy nie są użytkownikami samochodów. Zdrożeje transport towarów, co z kolei jest punktem wyjścia do podniesienia cen w sklepach i artykuły spożywcze oraz przemysłowe, ponownie będą drożeć w szybkim tempie.

Jak powiedział rzecznik AA Ireland, ceny ropy na światowych giełdach oszalały i:

– W ciągu nocy cena wzrosła do ponad 110 USD za baryłkę. Obawa polega na tym, że jeśli ceny ropy naftowej wzrosną do 120 dolarów za baryłkę, cena benzyny wzrośnie do ponad 2 euro za litr. AA chciałaby widzieć niższe ceny paliwa i obawia się, że wzrost cen paliwa będzie miał znaczący wpływ na ludzi, którzy nie mają innego wyjścia, jak tylko jeździć swoimi pojazdami. W szczególności ludzie na wiejskich obszarach Irlandii będą tym najbardziej dotknięci, ponieważ polegają na używaniu swoich samochodów bardziej niż w miastach.

Bogdan Feręc

Źr: AA Ireland

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська