Beneficjenci TWSS także zapłacą podatek

Program dopłat do wynagrodzeń (TWSS), jaki na czas pandemii wprowadzony został przez rząd, obejmował wszystkie osoby, które w okresie pełnej blokady kraju, wciąż były zatrudnione, ale pracodawcy cierpieli z powodu obniżenia dochodów firm.

Tu jednak pojawi się pewne zaskoczenie, przynajmniej dla 40% korzystających z tego programu dopłat, bo już na koniec roku, na ich odcinkach wypłat, pojawi się znacznie wyższe opodatkowanie. Wynika to z faktu, iż pieniądze z TWSS, podobnie, jak ma to miejsce przy innych płatnościach z tytułu Covid-19, nie były opodatkowane.

Co ważne, podatek od TWSS, płacony będzie przez pracobiorców, nie zaś przez pracodawców i dziać się będzie tak w przypadku 95% osób z programu subsydiowania wynagrodzeń.

Z wyliczeń, jakie przeprowadzone zostały przez Taxback.com, wynika, iż osoba pobierająca pełne świadczenie TWSS, przez cały okres jego obowiązywania, zapłacić może nawet do 2837 € podatku, który ściągnie sobie Revenue i to jeszcze przed końcem tego roku.

Doradcy podatkowi z Taxback.com uważają również, że w kraju, zbyt mało jest informacji w zakresie opodatkowania programów pomocowych, więc nadal wiele osób nie wie, czy i w jakiej kwocie Urząd Skarbowy obciąży ich konta opodatkowaniem z tytułu covidowego wsparcia. Mówi się również, iż w tym zakresie, rząd „schował głowę w piasek”, więc nie chce podawać szczegółów opodatkowania, a to wywołało sytuację, w której duża część beneficjentów zasiłków związanych z Covid albo nie zdaje sobie sprawy, że będzie musiała płacić wyższe podatki, albo nie są świadomi, w jakiej wysokości Revenue zażąda zwrotu. Tak stanie się również, czyli opodatkowanie będzie wyższe, jeżeli osoby korzystające z zasiłków pandemicznych, nie osiągnęły wyższych dochodów, a wszystko spowodowane jest wypłatami brutto, o czym wcześniej, w chwili wprowadzenia tychże zasiłków, informacje były szczątkowe.

Następnie poinformowano, co zrobił m.in. wicepremier Leo Varadkar, iż podatek od pobranej kwoty trzeba będzie zapłacić, chociaż użył stwierdzenia, że „nie ma nic za darmo”. Pełniejsze informacje zaczęły pojawiać się dopiero w późniejszym okresie, ale jak twierdzi wielu specjalistów od prawa podatkowego, również one są dozowane, więc po części, temat podatków za wypłacone zasiłki Covid, wciąż ukrywany jest przez władze kraju.

W pewnym momencie powstał też dylemat prawno-skarbowy w zakresie opodatkowania TWSS i zaproponowano, by to pracodawcy odprowadzili podatek od wsparcia wynagrodzeń, jednak lobby właścicieli firm było na tyle silne, iż przekonało Departament Finansów, że pracodawcy, nie są w stanie odprowadzić podatków z tego tytułu, gdyż ich firmy są w złej kondycji finansowej.

Tym samym, zarówno osoby pobierające PUP, jak i TWSS oraz CWSS, same zapłacą podatek od wypłaconego im wsparcia.

Bogdan Feręc

Źr: Taxback.com

Polska-IE: Udostępnij
Słońce i upały
Minister zachęca do
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian