Będziemy mieć mniej pieniędzy na święta

Credit Union przeprowadziło badanie nastrojów konsumenckich, a z tego wynika, że są one w tendencji wzrostowej, jednak wciąż obarczone wieloma obawami.

Z listopadowego indeksu nastrojów konsumenckich dowiadujemy się, że już połowa mieszkańców Irlandii spodziewa się, iż będzie miała niższy budżet świąteczny, a oszczędności, jakie zostaną zastosowane na święta Bożego Narodzenia, przewyższą poziom sprzed roku. Mniej na święta planują wydać osoby poniżej 35 roku życia, a nieco więcej starsze grupy wiekowe, co wynika ze zwiększonych rachunków za prąd i ogrzewanie, z jakimi spotykają się gospodarstwa domowe.

Ekonomiści dodają, że gospodarstwa domowe będą zachowywać w tym roku przed świętami ostrożność zakupową, więc cięcia w wydatkach mają być przemyślane.

Listopadowy indeks nastrojów konsumentów wzrósł do 61,9 z 60,4 w październiku, a uważa się, że jest to wynikiem zastosowanych obniżek cen na nośniki energii, ale też stabilizacji kosztów i obniżek inflacyjnych. Długoterminowa średnia nastrojów konsumenckich w Irlandii wynosi 84,8, co w połączeniu z danymi z listopada daje nam obraz sytuacji, której nadal nie można nazwać zadowalającą.

Ekonomista Austin Hughes twierdzi jednak, że nastroje już drugi miesiąc z rzędu są lepsze, a to może poprawić trendy zakupowe w końcówce roku, więc dać wyższe od prognozowanych wydatki. Nie do końca można określić, dodał Hughes, jak wyglądać będzie pod tym względem początek 2024 roku, ale jest optymistycznie nastawiony i uważa, że trend wzrostowy zostanie utrzymany.

Nieco ponad połowa biorących udział w badaniu Credit Union odpowiedziała, że spodziewa się, iż będzie miała niższy budżet świąteczny, natomiast 14%, że ma więcej pieniędzy na Boże Narodzenie.

Jak oblicza Austin Hughes, koszt tegorocznych świąt Bożego Narodzenia będzie wyższy od ubiegłorocznych o 4%, a wynika z inflacji cen. To jednak o 2% mniej, niż było w roku ubiegłym, kiedy tempo wzrostu cen było wyższe, a święta były droższe od tych z 2021 roku o 6%.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Heidi Fin on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ostrzeżenie przed f
Przez imigrantów je