Będzie znacznie więcej policjantów

W przyszłym roku szeregi An Garda Siochána zasilić ma około 700 nowych policjantów, a będzie to realizacją zapowiedzi rządu oraz zwiększonych wydatków na tę służbę.

Sprawa ma związek z Brexitem, który odczuwalny będzie również na irlandzkich granicach, a to wymaga dodatkowych funkcjonariuszy. Ogółem Garda może liczyć w przyszłym roku na dodatkowe 81 mln €, czyli jej budżet zwiększy się o 4,7%.

Oprócz policjantów Garda ma zatrudnić też pracowników cywilnych, którzy zastąpią funkcjonariuszy w pracach biurowych, by ci mogli pełnić swoją służbę na ulicach irlandzkich miast, a to z kolei stanie się działaniem, jakie w planie restrukturyzacji tej służby zawarł komisarz Gardy Drew Harris.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób przyszłoroczne zwiększenie wydatków wpłynie na pełną realizację planów, bo przecież w tym roku i to tylko do końca sierpnia, Garda przekroczyła swój budżet o ponad 31 mln €.

Jeżeli jesteśmy przy służbach mundurowych, to i wojsko doczeka się większej ilości pieniędzy, ale będzie to kropla w morzu potrzeb, bo w przyszłym roku Siły Obronne Republiki Irlandii, mogą liczyć na zaledwie 32 mln €, dodatkowego finansowania.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE
Pierwsza irlandzka e
Nie będzie wzrostu
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish