Będą wyższe zasiłki pandemiczne. Nie dla wszystkich

Minister finansów Paschal Donohoe poinformował na konferencji prasowej, iż państwo zwiększy pomoc dla przedsiębiorców, którzy nie będą zwalniać pracowników.

Minister Donohoe zapowiedział więc, iż obecne wsparcie pracodawców w formie dopłat do pensji w wysokości 70% dotychczasowych dochodów, wzrośnie do 85% poprzedniego wynagrodzenia, ale wyłącznie w przypadku pracowników, którzy zarabiali do 24 400 € rocznie. W drugim z przypadków, czyli pracowników zarabiających od 412 do 500 euro tygodniowo (24 400 – 31 000 € rocznie), a pozostali na listach zatrudnienia, zasiłek wyniesie 350 € na tydzień, nie zaś równowartość 70% dotychczasowego wynagrodzenia, gdyż w wielu przypadkach był niższy od standardowej kwoty pandemicznej.

Celem takiego działania rządu, jest maksymalizacja utrzymania zatrudnienia oraz rentowności firm, co da jednocześnie impuls do utrzymania zakładów w ruchu lub stworzy możliwość stosunkowo szybkiego ich uruchomienia.

Minister finansów dodał, iż o ile państwo nie będzie wspierać pracodawców, wkrótce może się okazać, że w kraju po zakończeniu epidemii koronawirusa, pozostanie ponad jeden milion osób bezrobotnych, a to będzie kolosalnym obciążeniem dla budżetu. Dlatego już teraz zaproponowano wyższe dofinansowanie wynagrodzeń, by ograniczyć proces zwolnień.

Decyzję ministra finansów z zadowoleniem przyjęła Irlandzka Konfederacja Biznesu i Pracodawców (IBEC).

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Finance

Polska-IE: Udostępnij...
Wydatki konsumpcyjne
BĘDĄC NA WOLNYM UJ
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish