Będą wodzić na pokuszenie

W przyszłym tygodniu będziemy świadkami kolejnych rozgrywek na scenie politycznej, bo właśnie na przyszły tydzień zaplanowano szereg spotkań z potencjalnymi koalicjantami Fianna Fáil i Fine Gael.

Liderzy dwóch ugrupowań, którzy stworzyli dokument, wg, którego działać ma kolejny rząd, otrzymali w ostatnich dniach wiele zapytań w sprawie ewentualnej współpracy rządowej, a przyszli koalicjanci chcieli odpowiedzi na liczne nieścisłości, jakie znaleźli w przesłanych im dokumentach.

Fianna Fáil i Fine Gael uznały jednak, że nie będą wysyłać dodatkowych odpowiedzi w formie pisemnej, a zaproszą liderów mniejszych ugrupowań na rozmowy, podczas których wyjaśnią kwestie sporne i niejasności.

Na takie rozwiązanie przystała Partia Zielonych, Partia Pracy i Socjaldemokracja, które już ustaliły z Fianna Fáil i Fine Gael terminy spotkań. Jako pierwszy z Micheálem Martinem i Leo Varadkarem spotka się szef Zielonych Eamon Ryan i rozmowy zaplanowano na wtorek, natomiast następnymi rozmówcami będą liderki i liderzy laburzystów oraz socjalistów.

W środę z dwoma przyszłymi premierami spotkanie zaplanowane ma nowy lider Labour Party Alan Kelly, chociaż to spotkanie raczej nie przyniesie zmian w stanowisku tego ugrupowania, gdyż Partia Pracy stanowczo odrzuca możliwość uczestniczenia w koalicji rządowej.

Ostatnim potencjalnym koalicjantem jest partia socjaldemokratyczna i na rozmowy z liderami Fianna Fáil oraz Fine Gael wybierają się szefowe ugrupowania  Catherine Murphy i Róisín Shortall.

Tydzień zapowiada się więc bardzo interesująco politycznie, albowiem możemy się dowiedzieć o kształcie przyszłego gabinetu, a ten, żeby miał możliwość sprawnego działania, zmuszony jest do zaproszenia w swoje szeregi ugrupowania, które przyniesie mu 8 parlamentarnych głosów.

Wszystkie ugrupowania, które mogą wejść do tzw. wielkiej koalicji, muszą też być jakoś wynagrodzone za tę decyzję, więc zarówno Martin, jak i Varadkar, zmuszeni są kusić potencjalnych współrządzących, a to nie oznacza niczego innego, jak obietnice realizacji postulatów i ministerialne stanowiska.

Informacje o spotkaniach potwierdzają biura prasowe wszystkich wymienionych ugrupowań.

Bogdan Feręc

Źr: FF/FG/GP/LB/SocDem

Polska-IE: Udostępnij...
Ilość nowych przyp
Czy będziemy mogli
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish