Będą kampanie bojkotu firm francuskich obecnych w Rosji. Kto na czarnej liście?

Komitet Bojkot Rosja przygotowuje kampanie mające na celu przekonanie konsumentów do bojkotu firm francuskich obecnych w Rosji. Na czarnej liście firm francuskich działających w Rosji pozostają m.in. sieci: Auchan, Leroy Merlin, Danone, L’Oreal czy Engie, Axa, Accord.

W Rosji jest około 1200 francuskich firm, które zatrudniają blisko 160 tys. osób. Dmytro Dubiłet, były członek rządu ukraińskiego i założyciel start-upu Monobank, a także od 5000 do 7000 wolontariuszy oraz firmy PR należące lub zatrudniające specjalistów ukraińskich, przygotowują kampanie wymierzone w firmy zagraniczne obecne w Rosji, w tym w firmy francuskie – pisze w czwartek dziennik „Le Monde”.

„Oni najbardziej niechętnie opuszczają Rosję” – mówi rzeczniczka Bojkotu Rosji Valeriya Melnichuk, cytowana przez dziennik, który podkreśla coraz większa presję wywieraną na francuskie koncerny.

Przeczytaj także:

Pod wpływem presji Renault ogłosił w środę wieczorem zawieszenie działalności w fabryce w Moskwie, ale nie wycofał się w Rosji. Czołowe francuskie marki wciąż pozostają na rynku rosyjskim.

„Jako firma z misją (…) musimy być obecni dla naszych pracowników i naszych klientów” – zapewnia w informacji prasowej Yves Rocher.

Przeczytaj także:

Decathlon również odwołuje się do „kwestii utrzymania pracowników”.

Danone i bank Societe Generale nie wystosowały komentarza.

Według TotalEnergies wycofanie się z Rosji spowodowałoby poważne trudności w zaopatrzeniu Europy w gaz.

„Bez rosyjskiego gazu zatrzymamy europejską gospodarkę”, jak stwierdził w środę dyrektor generalny koncernu Patrick Pouyanne.

Dzień wcześniej grupa TotalEnergies ogłosiła zakończenie zakupów rosyjskiej ropy i oleju napędowego oraz udziału w projekcie skroplonego gazu ziemnego Arctic LNG 2.

W związku z tym i perspektywą recesji w Rosji oraz wojną w Ukrainie wiele francuskich grup już zdecydowało o zawieszeniu działalności w Rosji, m.in.: luksusowe marki LVMH, Kering i Hermes, koncerny Airbus, Safran, Alstom i banki BNP Paribas i Credit Agricole – wylicza dziennik „Le Monde”.

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poznaj dobre sposoby
Dr Patey: postawa t
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська