Bardzo niska frekwencja wyborcza

Powołując się na dane z Irlandzkiej Komisji Wyborczej, można z pełnym przeświadczeniem powiedzieć, że frekwencja wyborcza była bardzo niska.

Była, bo dane pochodzą z pory obiadowej, więc okolic godziny 14:00. Podczas poprzednich wyborów ilość osób oddających głosy w tej samej porze była o kilkanaście procent wyższa, czyli wydaje się, że zainteresowanie wyborem władz lokalnych, ale też parlamentarzystów europejskich i referendum rozwodowym, nie cieszy się dużym zainteresowaniem osób uprawnionych do głosowania.

W porze lunchu frekwencja w Dublinie i okręgu wynosiła odpowiednio 2,4 i 9 procent, natomiast najwyższa była w powiatach zachodnich, gdzie dochodziła do 20%.

Najwięcej osób do godzin południowych stawiło się w lokalach wyborczych w Clare 20%, Kilkenny 19%, Limerick 17%, Galway 16%, Kerry 16% i Donegal 15%.

W związku z danymi szczątkowymi wydaje się, że frekwencja może przekroczyć 40%, ale nie będzie wyższa od 50%, co będzie potwierdzeniem spadków, jakie notuje się od 2014 roku, kiedy ostatni raz wyniosła 51%.

Członkowie Komisji Wyborczej mówią jednak, że frekwencja tradycyjnie zacznie rosnąć po godzinie 17:00 i w godzinach wieczornych, kiedy w lokalach pojawiają się osoby, które skończyły pracę. Wiele osób pojawia się przy urnach właśnie w godzinach wieczornych, a głosowanie wiążą zazwyczaj z wieczornym spacerem.

Pierwsze sondażowe wyniki wyborów przedstawią dzisiaj o północy stacje RTÉ i TG4, natomiast na oficjalne wyniki będziemy musieli poczekać do sobotniego wieczoru lub niedzielnego poranka.

Jeżeli liczenie głosów, które rozpocznie się o godzinie 9:00 zerwaniem pieczęci na urnach wyborczych, przebiegnie bez zakłóceń, to w kilka godzin po tym, napłyną pierwsze oficjalne, ale cząstkowe wyniki wyborów. Jak dodaje Komisja Wyborcza, ostateczny oficjalny wynik może zostać podany pod koniec przyszłego tygodnia, ale raczej stanie się to znacznie wcześniej.

Lokale wyborcze zamknięte zostaną dzisiaj o godzinie 22:00.

Bogdan Feręc

Źr: Komisja Wyborcza/RTE

Zdjęcie: Para prezydencka oddaje swoje głosy.

Znajdź nas:

Lokale zostały otwa
RUSZA TRZECIA EDYCJA
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn