Bankowcy podzieleni w sprawie kolejnego odroczenia spłat kredytów hipotecznych?

Spotkanie Leo Varadkara z przedstawicielami pięciu głównych banków w Irlandii, nazwane zostało „konstruktywnym”, chociaż nie ma pełnej zgody co do wydłużenia tzw. wakacji kredytowych.

Na wczorajszym spotkaniu premier Varadkar wyraził podziękowania dla bankowców, iż zgodzili się wcześniej na odraczanie spłat kredytów hipotecznych, a i zaznaczył, iż będzie szczęśliwy, jeżeli ten okres zostanie wydłużony. Varadkar sugerował, że w okresie najbliższych kilku miesięcy, ważne będzie dla kredytobiorców, aby okres zawieszenia spłat rat kredytów, został rozciągnięty w czasie, a to ze względu na złą kondycję gospodarki. Premier zgodził się jednak z argumentem, że decyzje powinny być podejmowane roztropnie, w oparciu o analizy zdolności kredytowych klientów.

Taoiseach Varadkar wyraził też nadzieję, że po zakończeniu okresu zawieszenia spłat, bankowcy nie będą podwyższać stóp procentowych, by „odrobić” straty, jakie wywołane zostały przerwą w spłatach rat kredytowych.

W spotkaniu z premierem Varadkarem uczestniczyli przedstawiciele AIB, Bank of Ireland, Ulster Bank, Permanent TSB i KBC, którzy wyrazili pogląd, iż raczej przychylą się do przedłużenia „wakacji” hipotecznych, ale nie stało się to we wszystkich przypadkach. O ile AIB, Ulster Bank, Permanent TSB oraz KBC, nie podjęły jeszcze ostatecznych decyzji i do końca tygodnia debatować będą w tej spawie, to dyrektor generalna Bank of Ireland Francesca McDonagh powiedziała, że kierowany przez nią bank, nie przedłuży okresu zawieszenia spłaty rat na okres dłuższy niż sześć miesięcy.

W spotkaniu z bankowcami uczestniczyła także minister ds. zatrudnienia i innowacji Heather Humphreys, a także minister finansów Paschal Donohoe.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Czynsze w miesiąc o
IBEC chce umorzenia
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish