Bankier.pl: Są dopłaty do fotowoltaiki, ogrzewania i czynszów. Nawet ponad 30 tys. zł

Na wymianę starych pieców, ekologiczne ogrzewanie, energooszczędne budownictwo czy prąd ze słońca można otrzymać dofinansowanie. Bankier.pl wyjaśnia, jak skorzystać z poszczególnych programów. Można liczyć nawet na ponad 30 tys. zł.

Większość dopłat, z których można skorzystać, promuje inwestycje w ekologię. Jednym z takich programów jest prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest „Czyste powietrze”, który zakłada do 20 tys. zł dofinansowania na inwestycje w ekologiczne źródła energii.

Państwo dopłaci także 5 tys. zł do budowy urządzeń umożliwiających retencję wód opadowych. Dofinansowanie można uzyskać w ramach programu „Moja woda”.

Najprawdopodobniej jeszcze w pierwszej połowie roku będzie można skorzystać z dofinansowania do paneli fotowoltaicznych. Wówczas ruszyć ma bowiem trzecia edycja programu „Mój prąd”. W poprzednich edycjach wnioskodawcy mogli liczyć na zwrot do 5 tys. zł.

Choć trzecia edycja programu „Mój prąd” jeszcze nie ruszyła, inwestujący w ogniwa fotowoltaiczne mogą korzystać z lokalnych – gminnych lub powiatowych – programów dopłat. Taki program działa m.in. w Warszawie, gdzie od września 2020 r. mieszkańcy mogą liczyć maksymalnie na 15 tys. zł. Z miejskich budżetów finansowana jest także wymiana pieców. Tego typu program, zwany „Kawka Plus” funkcjonuje m.in. we Wrocławiu.

Inwestując w rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną domu oraz ekologiczne źródła ciepła i prądu można zyskać powtórnie – korzystając podczas rozliczania podatku dochodowego z ulgi termomodernizacyjnej. Mniej zamożni mogą z kolei liczyć na dodatek mieszkaniowy, a osoby borykające się z niższymi dochodami z powodu pandemii koronawirusa, na dopłaty do czynszów.

Szczegóły znajdziesz w artykule na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Doplaty-do-mieszkan-i-domow-Na-ile-mozna-liczyc-i-jak-po-nie-siegnac-8066603.html

Polska-IE: Udostępnij
Przedłużenie ogól
Ważne informacje dl
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian