Bankier.pl: Polacy bardziej zainteresowani domem niż mieszkaniem

Za sprawą pandemii koronawirusa Polacy coraz chętniej rozglądają się za kupnem domu jednorodzinnego kosztem mieszkania – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl. Wzrost zainteresowania dotyczy jednak głównie domów już gotowych. Od marca na popularności zyskują działki, zwłaszcza te położone pod dużymi miastami.

Wzrost liczby wyszukiwań domów jednorodzinnych widoczny jest od połowy marca, gdy pandemia koronawirusa w Polsce zaczęła przybierać na sile, a rządowe restrykcje zamknęły Polaków w mieszkaniach. Odsetek osób szukających tego typu nieruchomości dochodzi obecnie do 45 proc., podczas gdy zainteresowanie kupnem mieszkania spadło do poziomu około 30 proc.

– Można przypuszczać, że trwające od kilku tygodni zmagania z koronawirusem i restrykcje ograniczające aktywność Polaków sprawią, że spora część poszukujących nowego lokum będzie rozglądała się za miejscem, które zapewni im większą przestrzeń i bliższy kontakt z naturą, choćby w postaci własnego ogródka – komentuje Marcin Kaźmierczak, redaktor Bankier.pl.

Rośnie także zainteresowanie działkami budowlanymi. Szukającym gruntów budowlanych w marcu sprzyjała sezonowa korekta cen ofertowych, zwłaszcza w największych polskich miastach. I choć marzec przynosił przeceny także w poprzednich latach, tegoroczna korekta oczekiwań sprzedających działki budowlane była głębsza. W marcu ceny ofertowe działek budowlanych w Warszawie spadły średnio o 7 proc., do 840 zł/mkw., czyli poziomu niewidzianego w stolicy od 8 miesięcy. Za parcele budowlane we Wrocławiu oczekiwano średnio 453 zł/mkw., w Poznaniu średnio 579 zł/mkw., a w Gdańsku średnio 494 zł/mkw.

Wzrost zainteresowania domami jednorodzinnymi dotyczy jednak przede wszystkim budynków już stojących. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w marcu Polacy oddali do użytku 5425 domów jednorodzinnych, które stanowiły 33,8 proc. wszystkich oddanych do użytku lokali. Mniej niż w ostatnich latach było także rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę.

Czytaj cały artykuł na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-bardziej-zainteresowani-wlasnym-domem-niz-mieszkaniem-7874435.html

Polska-IE: Udostępnij...
Lina: Written By Ste
5 kilometrów od dom
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish