Bankier.pl: Mieszkania wciąż drożeją, ale kwiecień dał nadzieję kupującym

Pierwszy kwartał 2020 r. to kontynuacja wzrostów cen transakcyjnych mieszkań notowanych w poprzednich kwartałach – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium. Więcej nadziei w serca poszukujących własnego „M” przyniósł jednak kwiecień. Zastój na rynku nieruchomości i spadający popyt zaowocował spadkami stawek.

Podwyżka w I kw. 2020 r. dotknęła zwłaszcza najmniejszych metraży, choć w relacji kwartalnej nie była tak znaczna jak przed trzema miesiącami.

Warszawski rynek mieszkaniowy charakteryzował się wzrostem cen transakcyjnych od 3 do blisko 6 proc. Za ich sprawą średnia cena transakcyjna każdego z analizowanych metraży przekroczyła w pierwszym kwartale poziom 9000 zł/mkw. Nieco stabilniej kształtowały się w pierwszym kwartale 2020 r. ceny transakcyjne mieszkań w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski w porównaniu z IV kw. 2019 r. płacono średnio od 2 do 5 proc. więcej.

Liderami wzrostów cen mieszkań w I kw. 2020 r. okazały się Łódź i Wrocław. Najmocniej podrożały tam kawalerki o powierzchni do 35 i od 35 do 40 mkw., za które płacono od 24 do nawet 31 proc. więcej niż przed rokiem.

Nadzieję szukającym własnego „M” daje jednak kwietniowy odczyt indeksu urban.one przygotowanego przez Cenatorium. Indeks dla całego kraju spadł po raz pierwszy od stycznia 2019 r. i wyniósł 102,20 pkt. Był tym samym o 1,08 pkt. niższy od marcowego i jednocześnie o 0,68 pkt. wyższy od notowanego w kwietniu 2020 r. W kwietniu niższy od marcowego był także odczyt indeksu liczonego dla największych miast oraz dla Warszawy.

Jak zauważa Anna Karaś z Cenatorium, w najbliższych miesiącach największy wpływ na ceny transakcyjne nieruchomości i popyt będzie miała sytuacja finansowa Polaków, a zwłaszcza wpływ pandemii koronawirusa na zasobność portfeli.

Wśród ekspertów ankietowanych przez Cenatorium panuje jednak dwugłos dotyczący tego, w którą stronę pójdą ceny mieszkań. Część z nich, jak choćby Michał Krasoń, ekspert obido.pl, przewiduje kilkuprocentowy spadek, który będzie miał miejsce na rynku wtórnym. Z kolei Michał Kubicki, prezes zarządu CMP Center Management Polska, uważa, że na obniżkę nie pozwolą sami deweloperzy, którzy będą regulować ceny podażą, a także wzrost kosztów budowy.

Więcej na ten temat: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-transakcyjne-mieszkan-I-kw-2020-r-Raport-7899470.html

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish