Bankier.pl: Kupujący mieszkania pełni nadziei. Ceny w ogłoszeniach zaczęły spadać

W większości dużych polskich miast październik przyniósł obniżkę cen ofertowych mieszkań – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl. Stawki zaczęły spadać zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, przy czym to sprzedający używane mieszkania mocniej zrewidowali swoje oczekiwania.

Deweloperzy względem września najmocniej obniżyli swoje oczekiwania we Wrocławiu, gdzie nowe mieszkania były wyceniane średnio na 8439 zł/mkw. – o 3,1 proc. niżej niż we wrześniu. Po raz pierwszy od grudnia 2019 r. średnia cena ofertowa dyktowana za nowe mieszkania położone w Gdańsku spadła poniżej poziomu 9000 zł/mkw. W październiku deweloperzy oczekiwali 8995 zł/mkw. (-0,9 proc. m/m). Więcej za metr kwadratowy powierzchni nowego mieszkania oczekiwali w październiku jedynie deweloperzy działający w Warszawie (średnio 10 273 zł/mkw.). Średnia stawka dla stolicy była także o 0,5 proc. wyższa od notowanej we wrześniu.

Październikowa obniżka średnich stawek na rynku pierwotnym sprawiła, że tylko w trzech spośród dziewięciu największych polskich miast (Lublinie, Krakowie i Łodzi) wzrost liczony w relacji rocznej przekroczył 10 proc. Najbardziej stabilne stawki w relacji do października 2019 r. panowały w Gdańsku i Katowicach. Wzrost średnich stawek dyktowanych w tych miastach był znacznie niższy od notowanej w październiku rocznej inflacji i wyniósł odpowiednio 1,3 proc. i 0,4 proc.

W porównaniu z deweloperami, sprzedający używane mieszkania odważniej obniżyli swoje oczekiwania w październiku. Najmocniej – o ponad 2 proc. – spadła względem września średnia wycena mieszkań oferowanych w Krakowie (średnio 10 358 zł/mkw.), Łodzi (średnio 5810 zł/mkw.) oraz Gdańsku (średnio 10 360 zł/mkw.). Po raz pierwszy od października 2019 r. zanotowano spadek średniej stawki dyktowanej za mieszkania z drugiej ręki w Lublinie.

Jak wynika z analizy Bankier.pl, stabilne stawki notowane od początku pandemii koronawirusa razem z październikową obniżką sprawiły, że w ośmiu spośród dziewięciu największych polskich miast wzrost średnich stawek w skali roku nie przekroczył 10 proc. Najstabilniej względem października 2019 r. kształtują się oczekiwania sprzedających używane mieszkania w Gdańsku (+3,1 proc. r/r), Poznaniu (+4,5 proc. r/r) oraz Warszawie (+4,8 proc. r/r). We Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i Katowicach średnia stawka wzrosła w tym czasie od 5,3 proc. do 7,4 proc.

Czytaj więcej: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-listopad-2020-Raport-Bankier-pl-8007506.html

Polska-IE: Udostępnij
Polish troops, NATO
Donald Trump zapowia
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian