Bankier.pl: Fala podwyżek w hipotekach – marże w górę

Osiem banków podwyższyło pomiędzy lutym a kwietniem marże kredytów hipotecznych, wynika z analizy Bankier.pl. Zmianom w cennikach towarzyszy ostrzejsze podejście do badania zdolności kredytowej.

Na rosnącą niepewność, co do perspektyw polskiej gospodarki banki udzielające kredytów hipotecznych zareagowały szybko i na wielu frontach. W ciągu kilku tygodni od wybuchu pandemii wielu kredytodawców zdecydowało się zwiększyć wymogi dotyczące wkładu własnego. Znacząco zmieniło się także podejście do oceny zdolności kredytowej.

To jednak nie wszystko. Zmiany nastąpiły również w cennikach. Częściowo w wyniku zakończenia czasowych promocji (i nie wprowadzeniu nowych edycji), a w części poprzez korekty podstawowych stawek. Bankier.pl porównał oferty banków dla tego samego profilu gospodarstwa domowego w okresie „przedpandemicznym” (luty 2020 r.) i po zamrożeniu gospodarki.

Wyniki zestawienia nie pozostawiają złudzeń – w ciągu dwóch miesięcy znacząco zmieniły się parametry proponowanych kredytobiorcom produktów. W większości banków marże są dziś wyższe o kilkanaście punktów bazowych. Spośród 13 banków aż 8 podwyższyło marżę kredytową. Zmiany mieszczą się w przedziale od kosmetycznej korekty o 0,1 pp. do 0,6 pp.

– Ponieważ w międzyczasie spadły stopy procentowe (a wraz z nimi wskaźniki WIBOR), to raty zobowiązania i tak uległy obniżeniu. Warto jednak pamiętać, że marża w całym okresie trwania umowy jest stała, klienci będą skazani na ustalone dziś warunki. Chyba, że za kilka, kilkanaście lat zdecydują się na refinansowanie – komentuje Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

Czytaj cały artykuł na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Fala-podwyzek-w-hipotekach-marze-w-gore-7874563.html

Polska-IE: Udostępnij...
Lina: Written By Ste
Koronawirus pogłęb
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish