Bankier.pl: Armagedon na kontach oszczędnościowych

W ciągu kilku najbliższych tygodni większość banków obniży oprocentowanie na kontach oszczędnościowych – wynika z analizy Bankier.pl. Stawki spadną do najniższych poziomów w historii. To pokłosie ostatnich obniżek stóp procentowych NBP.

W marcu i w kwietniu Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopy procentowe NBP. Stopa podstawowa spadła do poziomu 0,5 proc. Wskaźnik ten jest punktem odniesienia dla banków wyceniających depozyty. Z tego względu oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych jest obecnie tak niskie.

To jednak nie koniec zmian w cennikach banków. Jak wynika z analizy Bankier.pl, w ciągu kilku najbliższych tygodni większość banków obniży oprocentowanie kont oszczędnościowych. W części instytucji obniżki zaczną się już na początku czerwca. Stawki spadną do najniższych poziomów w historii i ciężko będzie znaleźć konta, które oferują powyżej 0,5 proc. zysku.

Oprocentowanie obniży największy bank w kraju – PKO Bank Polski. Zrobi to w dwóch turach – pierwsza obniżka wejdzie w życie 15 czerwca, druga – 1 lipca 2020 r. Oprocentowanie na  Rachunku Oszczędnościowym Plus spadnie do poziomu 0,2-0,5 proc. w czerwcu (zależne od zdeponowanej kwoty), a następnie do 0,01-0,2 proc. w lipcu.

Stawki spadną także w Pekao – na koncie oszczędnościowym bank będzie proponował 0,3 proc. dla każdego przedziału kwotowego, a na Koncie Oszczędnościowym Premium do 0,4 proc. Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego Mój Skarb wyniesie 0,5 proc.

– Konta oszczędnościowe są wygodną alternatywą dla lokaty terminowej. Pozwalają deponować oszczędności bez konieczności ich zamrażania na dłuższy termin. Niestety, w najbliższej przyszłości oprocentowanie rachunków spadnie jeszcze bardziej. W większości kont stawki oprocentowania nie będą już chroniły oszczędności przed zębem inflacji – mówi Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

Więcej na ten temat: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Armagedon-na-kontach-oszczednosciowych-Stawki-najnizsze-w-historii-7886953.html

Polska-IE: Udostępnij...
Zbliża się kolejna
Przez koronawirusa s
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish