Banki zgodzą się prawdopodobnie na przedłużenie przerwy hipotecznej

Główny ekonomista w Banking & Payments Federation Ireland (BFI), dr Ali Uğur powiedział w dzisiejszym porannym programie RTÉ Morning Ireland o możliwym wydłużeniu „wakacji” w spłatach kredytów hipotecznych.

W programie odroczonych spłat kredytów hipotecznych uczestniczą wszystkie banki działające na terenie Republiki Irlandii, a te są bliskie decyzji o rozszerzeniu terminu, w którym można zawiesić spłatę kredytów, jeżeli ze względu na sytuację pandemiczną w kraju, utraciło się część lub całe źródło dochodów. Początkowo bankowcy ustalili, że odroczenie spłat kredytów hipotecznych może trwać przez okres trzech miesięcy, ale sytuacja pracownicza w Irlandii, nadal jest na tyle poważna i niepewna, iż banki zastanawiają się, czy nie będzie konieczne i dobre dla ich klientów, aby okres ten wydłużyć o kolejne miesiące.

Aktualnie nie mówi się jeszcze, na jaki kolejny okres spłaty rat hipotecznych mogą być odraczane, ale można podejrzewać, że będzie to od dwóch do trzech miesięcy.

AIB zapowiedziało poprzez swojego dyrektora wykonawczego Colina Hunta, że okres zawieszenia rat może w przypadku tego banku potrwać nawet do chwili, kiedy zmienią się uwarunkowania rynkowe, czyli dotrzemy do punktu większej pewności ekonomicznej.

Banking & Payments Federation Ireland spodziewa się, że wszystkie działające w Republice banki, podejmą decyzje o wydłużeniu okresu „wakacji” w spłatach rat kredytów hipotecznych, co będzie zgodne z rekomendacją i oczekiwaniami Federacji Banków Irlandzkich.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/AIB

Polska-IE: Udostępnij...
Tajemnice „Studia
Tylko 15% firm w Irl
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish