Banki planują zemstę na klientach. Odbiją sobie covidowe straty

Do Banku Centralnego Irlandii wpłynęło już kilkanaście wniosków od instytucji bankowych działających na terenie Republiki Irlandii, a w tych, widnieją prośby o podniesienie opłat bankowych i wprowadzenie nowych.

Bank Centralny rozważa obecnie możliwość wydania swojej zgody na takie działania i chociaż nie wiadomo jeszcze, czy przychyli się do wniosków, to o ile tak się stanie, klienci banków znacznie więcej płacić będą za używanie kont i inne operacje bankowe. Jest oczywiście nadzieja, iż BCI nie zgodzi się na takie zabiegi, bo w tym roku, już raz wydał swoje błogosławieństwo na podniesienie opłat bankowych.

Pamiętać należy, że kilka banków w kraju podniosło, i to znacznie, opłaty za ich usługi, co wpłynęło już na klientów banków, bo płacą znacznie więcej za możliwość bycia klientem banku.

W ubiegłym tygodniu największy irlandzki bank, czyli Bank of Ireland powiadomił swoich klientów, że od listopada podniesie 26 opłat, które pobierane będą, jako miesięczne myto, a stawki będą stałe i mogą sięgnąć nawet 6 €. Z wyliczeń analityków wynika, że o ile Bank of Ireland spełni swoje obietnice, to więcej za prowadzenie konta i operacje zapłaci ośmiu na dziesięciu klientów BofI.

Całkiem podobnie postąpić ma bank AIB, który chce, aby już tej jesieni, wprowadzone zostały opłaty transakcyjne dla ich klientów. Tu trzeba zaznaczyć, że w AIB, sporą część udziałów ma irlandzki rząd, a sam bank, uważany jest już od jakiegoś czasu, za jeden z droższych w kraju.

Niezależnie od tego, ujawniono właśnie, że banki nadal chcą żerować na Bogu ducha winnych klientach i planują kolejne podniesienie opłat i wprowadzenie takich, które do tej pory, nie były obserwowane na irlandzkim rynku.

Co w ten sposób uzyskają? To proste i widoczne, jak na dłoni, bo pokryją sobie straty, jakie poniosły, kiedy wprowadziły moratorium na spłatę kredytów hipotecznych, słabnącym popycie na kredyty konsumpcyjne, niskimi stopami procentowymi, co „nadrobią” podwyżkami opłat i wyższymi prowizjami za ich usługi.

Do Banku Centralnego Irlandii, wpłynęły już wnioski 12 banków i instytucji finansowych, ale BCI spodziewa się, że tych jeszcze przybędzie. Co ważne, eksperci ds. bankowości są zdania, że decyzje BCI odczuwalne będą wyłącznie przez klientów banków, którzy ponosić będą wyższe koszta prowadzenia swoich rachunków. Zaznaczają, że w dobie kryzysu i trudnej sytuacji gospodarczej, Bank Centralny, nie powinien zgodzić się na takie żądania nienasyconych gardeł banków na wyspie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Gierki koalicji rzą
Imprezy i koncerty t
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian