Banki nadal będą zwalniać pracowników

Niezależnie od tego, jak obecnie wygląda sektor bankowy w kraju, a i jak wyglądać będzie za kilka lat, pracownicy tego sektora nie mogą się spodziewać, że ilość miejsc pracy w tej branży będzie wzrastać.

Wiele banków uznało, nie tylko tych z Irlandii, że pandemia dała im możliwości zmiany w działaniu, więc przejścia do bankowości mobilnej, a co za tym idzie, zmniejszenia ilości osób, które w instytucjach bankowych są zatrudniane. Największe instytucje bankowe, opracowały już plany swojej nowej działalności online, więc stworzyły też ramy redukcji zatrudnienia, a ta będzie postępować w najbliższych kilku latach.

Zarówno marki światowe, jak i obecne na irlandzkim rynku zapowiadają, że chcą znacznie zmniejszyć ilość swoich placówek, a osoby zatrudnione w bankach, pracować mają przede wszystkim zdalnie. Placówki bankowe, nie znikną całkowicie z irlandzkich miast, o czym informuje Unia Bankowa, ale może dojść do sytuacji, że w np. w mieście stołecznym, największe banki, będą miały maksymalnie dwie lub trzy filie. Uważa się, że biura banków, będą działać wyłącznie na zasadach interwencyjnych, czyli w dużych miastach, mogą pozostać w formie szczątkowej i to w ilości, którą już teraz można nazwać niewielką.

Jeden ze światowych potentatów w dziedzinie bankowości zapowiedział, że jego celem jest zlikwidowanie 96% z obecnej ilości placówek, więc zredukowanie ich do pojedynczych oddziałów i pozostawienie wyłącznie tych w dużych aglomeracjach.

Irlandia może iść dokładnie tą samą drogą, o ile postawi na dalsze rozwijanie działalności mobilnej, więc również tutaj, placówki bankowe mogą znikać dosyć szybko.

Szansę na rozwój w zakresie usług bankowych w dotychczasowej formie upatruje An Post, bo o ile nadal chce likwidować swoje niektóre urzędy pocztowe, to jednak większość z nich pozostanie, więc może przejąć rolę banków, jakie obecne są w na wyspie. Mówi się, że korzystać z tej formy będą przede wszystkim osoby starsze, przywiązane są do osobistego kontaktu z bankowcami, więc to do nich swoją ofertę kierować będzie An Post.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Do końca sierpnia d
W Peru nowy szczep k