Banki będą wykorzystywać swoich klientów

Przewodniczący Stowarzyszenia Konsumentów Irlandii Michael Kilcoyne powiedział, że Departament Finansów i IDA Ireland muszą zrobić znacznie więcej, aby przyciągnąć zagraniczne banki na irlandzki rynek.

O ile jednak tak się nie stanie, kraj może zetknąć się z sytuacją, iż klienci banków będą w pewien sposób wykorzystywani, a zostanie to wywołane ze względu na małą konkurencję. W kraju zostaną bowiem zaledwie trzy z większych instytucje bankowe i będzie to Bank of Ireland, AIB oraz Permenent TSB. Nie licząc kas pożyczkowych, to wszystko, co będzie mógł zaproponować irlandzki rynek, więc trzy banki, zyskają monopol na udzielanie pożyczek, kredytów i obsługę bieżącą klientów, a to prowadzi do sytuacji, w której nie będą musiały walczyć o klientów. Za chwilę dojdzie też do sytuacji, że nie robiąc nic, BofI, AIB i PTSB, zyskają tysiące klientów, gdyż ci przeniosą się sami z wychodzących z kraju KBC i Ulster Bank.

Ważne w tym wszystkim jest, że o takiej sytuacji wiadomo było już znacznie wcześniej, więc już w chwili, kiedy pojawiły się decyzje obu banków, które zadecydowały o opuszczeniu tutejszego rynku. Samo AIB zyska w najbliższym czasie 40 000 klientów, kupując ich kredyty hipoteczne od Ulster Bank, co kosztować będzie 6 mld €. Bank of Ireland kupi kredyty za kwotę 8 mld € i za 4 mld € depozyty bankowe, a PTSB dokona zakupu za ok. 7,6 mld €.

Przypomnieć należy, co nawiasem mówiąc, prasa sygnalizowała już kilka miesięcy temu, że powstanie zagrożenie na irlandzkim rynku bankowym, iż wytworzy się silna grupa monopolistyczna, a ta sterować będzie całym rynkiem bankowym w kraju, a na dodatek, nie będzie musiała uciekać się do zabiegów ocierających się od działania bezprawne, by maksymalizować zyski. Brak konkurencji wśród irlandzkich banków był też opisywany szeroko przez irlandzką, ale i polskojęzyczną prasę i radio w Irlandii, jednak wtedy rząd uspokajał, że do niczego takiego nie dojdzie, gdyż na wyspie funkcjonują odpowiednie zabezpieczenia.

Mocno spóźniona weszła teraz do gry Komisja Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC) ostrzegała przed negatywnym wpływem odejścia Ulster Banku i KBC. Komisja wezwała, aby rząd poczynił kroki, żeby zwiększyć konkurencyjność irlandzkiego rynku bankowego, więc przyciągnął inne podmioty, co przełoży się na zwiększenie konkurencyjności samego rynku.

Ważne jest również, że już samo przejęcie klientów znacznie wzmocni wszystkie trzy banki, co z kolei wywoła sytuację, iż nawet nowe instytucje bankowe, które zechcą wejść do Irlandii, z góry będą w gorszej sytuacji. Odbije się to z kolei na klientach, ale też będzie stawiało przed trudnymi wyborami domy bankowe planujące obecność na wyspie.

O całej sytuacji rząd wiedział od samego początku, jednak robił niewiele, żeby temu zaradzić, a nawet zmienić warunki, w jakich funkcjonować będzie irlandzki rynek bankowy, więc teraz rzecznik Departamentu Finansów mógł tylko powiedzieć, że gabinet analizuje całą sytuację i omawia sposoby pozyskania dla wyspy nowych banków.

*

W mojej ocenie to działanie znacznie spóźnione, a rząd, bo i to należy powiedzieć, nie był ostatnim, który dowiedział się o planach opuszczenia przez Ulster Bank i KBC Bank Irlandii. To wiedzieli akurat od chwili, gdy jeszcze nikt nawet nie spodziewał się takiego kroku, więc już wtedy mogli podejmować działania zaradcze, jednak nikt, nic w tej sprawie nie zrobił. Teraz natomiast, tworzy się plany, prywatnie uważam, że zbyt późno, aby zwiększyć konkurencyjność bankową w kraju. Jest to działanie spóźnione, ale i trochę bez sensu, gdyż zupa się już wylała. Klienci banków w Irlandii traktowani są więc jak marionetki, którym proponuje się półśrodki, a i obiecuje, że coś się w tej sprawie zrobi, ale nie teraz i nie natychmiast, a banki będą mogły wykorzystywać swoich klientów w majestacie prawa, bo nikt nie będzie mógł ich ochronić albo przez propozycje niższych opłat bankowych, przyciągnąć do siebie klientów. Nie zrobi tego z całą pewnością Bank of Ireland, AIB oraz PTSB, bo i po co, skoro jak za pstryknięciem palców, zyskali dziesiątki tysięcy nowych klientów… Teraz będą tylko zwiększać swoje zyski.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poles, Czechs to see
Benzyna z przydział
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська